Buster Keaton alkotásának nemcsak cselekménye, de fogadtatásának története is kalandos. Az 1926-os, valós események által inspirált film az amerikai polgárháború idején játszódik, és bár mára az egyik legismertebb némafilmmé vált, bemutatója óriási bukás volt. A kritikusok fanyalogtak, és anyagilag is nagy ráfizetést jelentett, mert a hatalmas költségek ellenére a közönség egyáltalán nem sietett a jegypénztárakhoz. A fordulópontot és az újrafelfedezést az 50-es évek hozták el, mára pedig minden idők egyik legmeghatározóbb némafilmjeként tartják számon. A generális az Amerikai Filmintézet (AFI) száz év száz legjobb filmjét felsoroló listáján is előkelő helyen szerepel.
A film érdekessége, hogy egyik jelenetében valódi mozdony zuhan le egy hídról a folyóba. Ez akkoriban a legdrágább effektek közé tartozott – a költségek részben emiatt szabadultak el, a roncs pedig éveken át turisztikai látványosságként szolgált. Buster Keaton, aki nemcsak írója és rendezője, de főszereplője is a filmnek, nem használt dublőrt, a legveszélyesebb kaszkadőrmutatványokat is maga csinálta. Arra is ügyelt, hogy a történelmi részletek hitelesek legyenek, így a filmben feltűnő polgárháborús egyenruhák, fegyverek és vonatok mind korhűek.
A generálishoz ezúttal Szüts Apor komponált kísérőzenét, amely Farkas Róbert vezényletével, a Győri Filharmonikus Zenekar, a Pannon Filharmonikusok, valamint a Miskolci Szimfonikus Zenekar előadásában elevenedik meg.
A generális – filmkoncertek:
Farkas Róbert és a Győri Filharmonikus Zenekar, április 25., Richter Terem (Győr).
Farkas Róbert és a Pannon Filharmonikusok, május 7., Kodály Központ – Hangversenyterem (Pécs).
Farkas Róbert és a Miskolci Szimfonikus Zenekar, május 9., Művészetek Háza (Miskolc)