Hetven éve működik a CERN, az európai technológiai fejlődés záloga

Kultpol

Hetvenéves az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN), az alkalomból rendezett keddi ünnepségen Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) vezérigazgatója képviselte Magyarországot.

A Nagy Hadronütköztető a CERN-ben. Fotó: Maximilien Brice / CERN
A Nagy Hadronütköztető a CERN-ben. Fotó: Maximilien Brice / CERN

„A CERN kiváló példája annak, hogy egy tudományos kutatási infrastruktúra hogyan tud hozzájárulni a gyakorlatban is alkalmazható, abszolút világvezető modern technológiák fejlesztéséhez, ezáltal jó példát szolgáltat a magyar innovációs stratégia és kutatási ökoszisztéma számára is” – idézik Bódis Lászlót a NIÜ Facebook-oldalán megjelent bejegyzésben. Felidézték: a világ egyik legnagyobb és legmeghatározóbb kutatási központja kedden ünnepelte fennállásának 70. évfordulóját.

A CERN fókuszában az elemi részecskék, világunk legkisebb építőelemeinek vizsgálata áll. A CERN segítségével próbálják a tudósok megérteni a világegyetem keletkezését, működését és természetesen a jövőjét – írták. A CERN olyan forradalmi felfedezések bölcsője, mint például a Higgs-bozon 2012-es felfedezése, amelynek létezését a már korábban megalkotott standard modell is előrejelezte, de kísérleti bizonyíték évtizedeken át nem állt rendelkezésre.

Mint írták: a CERN-ben zajló kutatások jelenlegi fókuszában az univerzum „sötét” részének, a sötét anyagnak és a sötét energiának a megértése áll – azon sötétség megértése, amely az ismert univerzumunk 95 százalékát teszi ki, ugyanakkor ma még vajmi keveset tudunk róla. A CERN nemcsak az elméleti tudományos kutatásról szól, az itt születő eredmények gyakorlati alkalmazása is mérföldköveket jelent. Az itt folyó munka az ipari és technológiai innovációtól kezdve (mint például az önvezető autózás, de maga az internet is a CERN-ben tett felfedezéseken alapszik) az egészségügyi fejlesztésekig sok területre kihat.

Kiemelték, hogy Európa, köszönhetően a CERN-nek, a részecskefizika terén a világ élvonalában van. Az európai tudományos közösség versenyelőnye ugyanakkor nem magától értetődő, hiszen az Egyesült Államok és Kína is egyre nagyobb erőkkel tör előre ezen a területen. Éppen ezért tartják létfontosságúnak, hogy továbbra is támogassuk és fenntartsuk ezt a tudományos fölényt, hiszen a kutatásokba való befektetések jelentik a jövőbeni innovációk kulcsát.

„Magyarország is fontos szerepet játszik ebben a közösségben. Közel száz magyar kutató dolgozik a CERN-ben végzett kísérleteken, emellett számos innovatív magyar vállalat is szorosan együttműködik a szervezettel” – írták.