A macskák különleges személyisége évezredek óta vonzza az emberiséget, inspirálva a képzőművészeket is. Az ókori Egyiptomban úgy tekintettek az állatokra, mint isteneik megnyilvánulásaira. A macskákat előnyös társnak, háziállatnak tartották, akiknek mumifikált testét is a sírba helyezték, hogy a kapcsolat velük a túlvilágon is folytatódjon. Egyes macskát megjelenítő szobrokat fogadalmi ajándéknak szántak, de más ábrázolásokon a cicákkal való mindennapi élet elevenedett meg. Az egyiptomi hitrendszer alapján a macskát védelmezőként is tisztelték, valamint a termékenység szimbóluma is volt.
A kora középkorban továbbra is nagy becsben tartották a macskákat, hiszen a termésre veszélyes rágcsálók elszaporodásának megakadályozásában nagy szerepük volt. Az érett középkori Európában azonban már sokan ártó lényt láttak, ördögi lelkeket sejtettek bennük, a boszorkányokkal és eretnekekkel kapcsolták össze őket. A kor képzőművészetében, főként a kódexek lapjain furcsa, groteszk, olykor humoros és talányos macskaábrázolásokkal találkozhatunk. Maga a cica téma és motívum az évszázadok során egyre változatosabb formában jelent meg a művészetben, valamint további jelentésrétegekkel gazdagodott.
A Hegyvidék Galéria kiállítása a legfrissebb kortárs alkotásokon keresztül kívánja bemutatni, hogy milyen sokrétűen, többféle értelmezésben és stílusban lehetséges a macskákat ábrázolni, sokszor jelenkorunk problémáira reflektálva, aktuális kérdéseket felvetve, vagy a személyes kapcsolódásokat, élményeket feldolgozva bársonytalpú kedvenceinkkel. A kiállítás kurátora Kallós Judit művészettörténész, július 6-án pedig Meggyesházi Éda nyitja meg a tárlatot.
Kiállító művészek:
Bencs Dániel / Demcsák Dóra Vanda / Domokos Ágnes / Elekes Károly / Gallai Judit Ágnes / Király Gábor / Maros Lili / Nagy Gabriella / Nemes Anna / Nyári Flóra / Ódor Bence István / Orr Máté / Rabóczky Judit Rita / Sipos Lilla Judit / Szalay Péter / Tayler Patrick / Töttös Kata / Verebics Ágnes / Wahorn András
Nyitókép: Rabóczky Judit Rita Mosakodó című műve. Forrás: Hegyvidék Galéria