Az aláírási ceremónia díszleteként a szervezők tizenkét, az utóbbi években elpusztított belvárosi épületet mutattak be tablókon. "Mindannyian tudjuk, hogy nem tizenkét ilyen jelképes keresztet lehetne állítani, hanem több százat" - utalt a szóvivő a belső kerületek pusztuló építészeti örökségére. Saly Noémi kiemelte, különösen fontos az összefogás, mert "megint vannak halálra ítélt és súlyosan fenyegetett épületek".
Ráday Mihály, a Budapesti Városvédő Egyesület elnöke szintén az elmúlt években lebontott értékes belvárosi házak magas számát hangsúlyozta. A városvédő szakember felhívta a figyelmet az V. kerületi projektek során tervezett bontásokra is, amelyek több kiemelten védett épületet is érintenének. Az átgondolt fejlesztéseket kéri számon a civil szervezetek által megfogalmazott dokumentum is. Az aláírók nem ellenzik a beruházásokat, leszögezik azonban: "A történelmi városmag ne legyen terepe stíluskísérleteknek!".
Mint a kiáltvány hangsúlyozza, "Budapest jövőjének esélyeit (...) erősen rontja a teherbíró képességét többszörösen meghaladó gépjármű-közlekedés is", ezért a civil szervezetek úgy vélik: a belső városrészekben radikálisan vissza kell szorítani az autóforgalmat is. A dokumentum szorgalmazza egy modern ösztönző- és szabályozási rendszer megalkotását, amely az értékmegőrzést szolgálná.
A kiáltványt a helyszínen írták alá a Budapest Világörökségéért Alapítvány, a Budapesti Városvédő Egyesület, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága Egyesület, a LÁT-KÉP Egyesület, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Urbanisztikai Társaság Budapesti és Pest megyei Csoportja, a Nagy Budapest Törzsasztal, az ÓVÁS! Egyesület, valamint a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület vezetői, illetve a ceremónia előtt látták el kézjegyükkel a Kamermayer Projekt Egyesület, a Kós Károly Egyesülés és a Szeretem Budapestet Mozgalom képviselői.