A Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára 2009 ősze óta vesz részt az Európa az idegen szemével (SETSE) elnevezésű nemzetközi fotográfuscserében. A program célja egyfelől olyan egyéni fotográfusok támogatása, akik a nemzetközi gyakorlat lehetőségét keresik, másfelől új partneri kapcsolatok kiépítése európai galériák, fesztiválszervezők, egyetemek és fényképarchívumok részvételével.
Az EU Kultúra programja által támogatott projekt résztvevői: Comune di Reggio Emilia, Reggio Emilia, Olaszország (vezető partner); Poznani Szépművészeti Akadémia, Poznan, Lengyelország; Valenciai Egyetem, Valencia, Spanyolország; Jyväskylä Egyetem / Kreatív Fotográfiai Központ, Jyväskylä, Finnország; Rencontres d?Arles, Arles, Franciaország; Hellén Fotográfiai Központ (HCP), Athén, Görörgország; DOM Fotográfiai Központ, Liptószentmiklós, Szlovákia; MNM Történeti Fényképtára, Budapest, Magyarország.
A résztvevő országok egy-egy, pályázaton választott fotográfusa két hónapot tölt el a fogadó országban, ahol fényképeket készít ? elsősorban a család/étkezés témájához kapcsolódva. Az elkészült képekből ? előzetes válogatás után ? a Fotografia Europea Festival keretében Reggio Emliliában nyílik színes katalógussal kísért kiállítás 2010 májusában.
Március első hetében pedig Magyarország ad otthont a SETSE program egyeztető tanácskozásának. Ez alkalomból a MNM Történeti Fényképtára 2010. március 4-én konferenciát szervez: Családi képektől a családképekig címmel. A tanácskozást Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója nyitja meg, majd Laura Gasparini, a Panizzi Könyvtár Fotóarchívumának kurátora elnöklete alatt a közgyűjtemények családi képeiről hallhatunk előadásokat. Cs. Lengyel Beatrix, az MNM történésze Családi étkészlet - étkészlet a családban. Családi képek fotókerámiákon, Fogarasi Klára, a Néprajzi Múzeum munkatársa pedig A fotográfia ökológiája címmel tart majd előadást. A szekciót Nyerges Gabriella, a Petőfi Irodalmi Múzeum művészettörténésze Pillanatképek az egykori literátorokról című beszámolója zárja majd.
Egy rövid szünet után Laurence Short, a Jyväskyäi Egyetem professzora elnökletével nyitják meg a Családi képek-privát archívumok című szekciót, ahol az 56-os Intézet munkatársai, Danó Orsolya és Lux Zoltán Fotomemoria címmel számolnak be tapasztalataikról, illetve Horgas Judit, a Liget folyóirat szerkesztője beszél majd a Hórusz Archívum és a kortárs művészetek kapcsolatáról. A harmadik, Családképek című szekcióban Deme János, a PTE Kultúratudományi Doktori Programjának doktorandusza beszél a családi fotózások sajátosságairól, míg a napot Fisli Éva, a Nemzeti Múzeum történész-muzeológusának Képek és emberek - egy dokumentumfilm tanulságai című előadása zárja majd.
A konferencia ingyenes, regisztrálni a helyszínen lehet. A szervezők mindenkit szeretettel várnak!