Csendes puccs a Tűzraktérben

Egyéb

"Belépés csak szerződéssel!" - olvasható a sokatmondó felirat a Tűzoltó utcai gyárépület leláncolt portáján. Az udvarban - amennyire a hasonló figyelmeztetésekkel sűrűn foltozott kapun belátni - a tavalyi pezsgés romjai: díszletmaradványok, ázott plakátok, egy pódiumlépcső semmibe vezető csonkja. Tavasszal itt már csak a szórakozóhelynek lesz szerződése; az épület használatának lehetőségét elvette a kulturális központot üzemeltető művészektől az udvarba költözött vendéglátóegység - a Tűzraktér honlapján közzétett felhívás szerint legalábbis.
"Egyik fél sem volt hajlandó a kompromisszumra. A tűzrakteresek kizárólagos jogot formáltak a koncertszervezésre, a vendéglátósok viszont bevételt szerettek volna látni a programokból" - magyarázza Fodor Balázs programszervező, a tavaszi koncertek felelőse. Függetlenül ugyanis attól, hogy az alternatív kultúrház szervezői csomagolnak, vagy sem, TűzTate néven tavasszal ugyanúgy megnyit a hely, mint tavaly és tavalyelőtt. A nyitóbuli szórólapja a megtévesztésig hasonlít a korábbi Tűzraktérére, ahogy zenei és egyéb programkínálatuk (dj-k, tűzzsonglőrök, Critical Mass afterparty) sem sokban tér el az eddigiektől. "Magyarországon ma egyetlen vendéglátós sem vállalná azokat a feltételeket, amelyeket a Tűzraktér csoport diktált. Senki nem szponzorálna száz százalékban olyan programokat, amelyekbe nincs beleszólása, és amelyekről nem tudni előre, hogy tömegeket vonzanak, vagy csak néhány tíz embert" - folytatja Fodor, aki saját bevallása szerint tavaly nyár óta több alkalommal próbálta békíteni a feleket.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Tűraktár, majd tavaly óta Tűraktér néven ismert, kiállításokat, színházi- és táncelőadásokat, koncerteket, előadásokat szervező csoport rövid két éves működése során már a második vendéglátóssal rúgja össze a port. Az első évben, 2005-ben sikerült megszabadulniuk a - csak szóban rögzített - feltételeket nem teljesítő kocsma-üzemeltetőktől, miután a társaságnak anyagi vitái voltak az épület tulajdonosával, Rudas Lászlóval is. Tanulva a korábbiakból, a Tűzraktér néven - immáron az ötletgazda Etienne Samin és két másik alapító tag nélkül - újjáalakuló csoport az új bérlővel szerződést kötött, viszonyuk azonban ugyanúgy elmérgesedett, mint a korábbi vendéglátóssal. "A szerződésünket előbb nem tartották be, később egyoldalúan felbontották a kocsmát üzemeltetők. Nem fizettek rendszeresen, aztán egyáltalán nem, és stílusában sem illett a helyhez a társaság" - magyarázza a szakítás okát Binges Viktória, a csoport sajtósa. Az index.hu-nak nyilatkozó kocsmaüzemeltető, Való Károly szerint azonban éppen a művészek nem teljesítették a vállaltakat, "nem intézték a hirdetéseket, a sajtót, és programokat sem szerveztek." Ez utóbbi a tavalyi programfüzeteket lapozgatva könnyen cáfolható; hogy a szerződésben rögzített havi másfélmillió forintot megkapták-e a szervezők, vagy sem, azt viszont csak az érintett felek tudják, és mind máshogyan.

Abban is eltérnek a vélemények, hogy kinek kellett volna állni az épület üzemeltetésének költségeit. Rudas László szerint a számlákat nem a Tűzrakteresek fizették, a műtermeket viszont ők adták bérbe. Ezért idővel visszavette tőlük a bérbeadás jogát, ami újabb ellentéteket szült: a művészek nagy része sokallta a négyzetméterenként ezer forintos díjat. Ma már a megmaradt négy-öt művészbérlő között is akad olyan, aki a költözést fontolgatja. A volt gyárépületben próbáló Trinity együttes gitárosa, Tőgyi Balázs például attól tart, hogy továbbra is konfliktusaik lesznek a kocsmaüzemeltetővel és biztonsági embereivel, aminek - miután a gitáros a Tűzraktér csoport műtermekért felelős szervezője is - van esélye. Mint mondja: tavaly szinte az összes koncertet a csoport szervezte, és szívesen vállalták volna a téliesített műtermek kiadását is (huszonöt jelentkezőjük volt a komfort nélküli műhelyekre), de a kölcsönös bizalmatlanság miatt erről a tulajdonos képviselőjével nem tudtak megegyezni.
A Tűzraktér csoportnak ugyanakkor hónapokkal ezelőtt rögzített vállalásai vannak. "A fesztiváljainkat el tudjuk helyezni máshol, erre korábban is volt példa, a kiállítások miatt azonban mielőbb szükség van egy épületre" - mondja Binges Viktória. Mint a tárlatokat szervező Balla Zoltántól megtudom, április végén tizenkét művész érkezik Bonnból, akik a tervek szerint egy hosszabb távú csereprogram keretében alkotnának, illetve kiállítanának a Tűzraktérben. Májusban érkezik Prágából a Reklámok és NEMek című projekt, ősszel pedig két nagyobb kiállítást is terveznek: a kasseli Dokumenta német képzőművészeinek munkáiból, illetve a neves építész, Frank Gehry rajzaiból. Hogy mindez hol valósulhat meg, rejtély; a szervezők egyelőre még tárgyalnak a fővárossal egy lehetőleg könnyen megközelíthető, józsefvárosi vagy ferencvárosi épületről. És bár tavaly miniszteri kitüntetést is érdemeltek munkájukért, a keresést szimpátiamozgalommal támogatták meg: már mintegy száznegyvenen - köztük neves művészek és közéleti személyiségek - írták alá a folytatás szükségességét taglaló felhívásukat.

tuzraktarhid.jpg
Híd, ami...Fotók: tuzraktar.hu
 
Igaz, mindeközben a régi Tűzraktér kapui sem zárultak be végleg. "Az épület 95 százaléka a művészek rendelkezésére áll, mert a művészetet továbbra is szponzorálom, de az üzletet nem" - mondja Rudas László, utalva arra, hogy az "időközben megerősödött" szervezőgárda a kocsmaüzemeltetés átvételében látta a megoldási lehetőséget. "Ultimátumot kaptam a művészektől, hogy vagy ők maradnak, vagy a kocsma. Nem vagyok híve az ultimátumoknak a saját épületemben, az üzleti etika pedig azt diktálja, hogy nem tehetem ki a bérlőt, aki beinvesztált az üzletbe. Arra törekedtem, hogy állapodjanak meg a felek, kétszer is leültettem őket az asztalomhoz" - magyarázza.
A tulajdonos mindenesetre ősztől "projektként kezeli" a volt gyárépületet, koncepcióját a szemben épülő egyetemi campusra és az épület mögé tervezett szállodára alapozva. Az épület - mint mondja - belső passzázsként működne, amelyben helyet kapnának kollégiumi szobák, garzonlakások, multifunkcionális közösségi terek, s a földszint továbbra is a vendéglátásé maradna. A tervben 3400 négyzetméteren szerepel a Tűzraktér Független Kulturális Központ is, a szervezőgárdának tehát még van visszaút a Tűzoltó utcába. Hogy az épület előtt milyen jövő áll, az azonban még kétséges. "A Tűzraktár miatt már városszerte közutálatnak örvendek" - folytatja Rudas. "Éppen most rótt ki 50 millió forint építményadót az önkormányzat az épületre, amelynek az ipari hasznosítására már nincsenek meg az engedélyek, a kulturálisra pedig nem kapom meg."