A csoda Szarvason van!

Egyéb

Milyen céllal, hány éve rendezik meg a Cervinus Művészeti Fesztivált?  

2011-ben készült el Közép-Európa egyik legszebb szabadéri színpada, a Szarvasi Vízi Színház. Felépítése az amfiteátrumokat idézi, ám itt a színpad fényeit a Körös tükrözi vissza. Három esztendeje ad helyet a Cervinus Művészeti Fesztiválnak. Ez az a tíz nap, amikor találkozik a helyi színházszerető közönség az évről-évre nagyobb számban érkező vendégekkel. A fesztivál szlogenje összegzi a program célját: ?összehozza az embereket?.

Milyen szempontokat vettek figyelembe az idei program összeállítása során?

Színes és fordulatos eseményekkel készültünk. A korábbi évek tapasztalataiból építkezve olyan műsor összeállítására törekedtünk, amely a könnyed nyári szórakoztatás mellett mélyebb mondanivalót hordoz. Arra is figyelnünk kellett, hogy a közönségünk számos korosztályból tevődik össze, ezért a család minden tagja számára élvezhető produkciókat hoztunk a Szarvasi Vízi Színpadra.

A fesztivált egy gálaműsorral nyitják meg. Miért erre esett a választásuk?

A megnyitó olyan lesz, mint egy opera nyitánya. Egyetlen estében igyekszünk összefoglalni a Szarvasi Cervinus Teátrum tíz esztendejének legemlékezetesebb zenés színházi mozzanatait. A műsorban méltán kapott helyet a Szerelmem, Sárdy c. előadás, melyben Derzsi György varázsolja el a közönséget. Sikerét mutatja, hogy a színházaknál komoly mérföldkövet jelentő 50. előadásra készülünk!


viziszinhaz1_700x525.png
Fotó:viziszinhaz.hu

A fiatalabb korosztály számára két musicalből állítottunk össze válogatást. Az első színházunk eddigi legsikeresebb zenés darabja, a Holle anyó. Nagy örömünkre szolgál, hogy a teltházzal játszott előadás őszre Pozsonyba is meghívást kapott, decembertől pedig bérletes előadásként Békéscsabára költözik. A másik darab a most készülő Csodaszarvas eredetmondánk musical feldolgozása, amire kereken húsz esztendeje készülnek a szarvasi kulturális szakemberek. Régóta érlelődött a gondolat, hogy egy táncjátékkal fűszerezett szuperprodukciót mutassunk be az egykori Szarvashalmán, a történelmi Magyarország kellős közepén.

Miért a nyári fesztivál időpontját választották bemutatónak?

Szeretnénk, ha Szarvas ünnepévé válna az ősbemutató. A másik ok, hogy több szempontból is különleges élményt ad majd az előadás. A színészek mellett a Duna Művészegyüttes és a Tessedik Táncegyüttes táncosai lépnek föl. Belinszki Zoltán szövegkönyvét és Gulyás Levente zenéjét speciális látványelemekkel egészítjük ki. A színház falán korhű lovasokat ábrázoló falfestmény jelenik meg, a túloldali ciprusfákon pedig háromdimenziós fényfestés válik láthatóvá a jelenetek mögött. Ehhez társulnak még Jakub Branicky pompás díszletei, Nagy Szilvia gyönyörű jelmezei, Juhász Zsolt koreográfiája, no meg néhány titkos meglepetés?


Elsősorban kiknek ajánlják a Csodaszarvast?

Az egyik táncosunk mondta, hogy amikor először hallottak a Csodaszarvasról, azt hitték, ez lesz a százhuszonegyedik mondafeldolgozás. Ő maga sem gondolta, hogy eleven erővel beszélünk majd testvérharcról, férfi-nő viszonyáról, barátokról és ellenségekről. Varga Viktor, a darab rendezője azt kérte, hogy a szövegkönyv mai kérdésekről szóljon, Belinszki Zoltán pedig letett elénk márciusban egy drámai elemekkel és humorral átszőtt történetet. Mindenkit más érint meg benne. Egyik kollégámat a messzi útra induló gyermekét búcsúztató anya gondolatai, A Nimródot játszó Nádházy Pétert pedig az a kérdés, hogy itt maradjunk, vagy másutt boldoguljunk Engem a kővé vált tulipán története?

A fenti kérdésére a darab nyitóképe ad sommás választ: együtt állnak a színpadon az idősebbek, a fiatalok, a szarvasi gyerekek. Ahogyan szemben, a közönség soraiban is.