Az első bhutáni-magyar koprodukcióban készült film két bhutáni testvér, Gyembó és húga, Tashi életébe enged bepillantást: átlagos tinédzserek Bhutánban, az utolsó buddhista királyságban. Szabadidejükben fociznak vagy a Facebookon lógnak. Kis himalájai falujukban édesapjuk a felelős a helyi buddhista monostor őrzéséért. A tisztség apáról fiúra száll, így okkal reméli, hogy hamarosan ő is fiának adhatja tovább a szent feladatot. Eközben lánya, Tashi, profi focista karrierről álmodik, és egyre nyíltabban fejezi ki fiús identitását. Egy olyan bhutáni család érzékeny portréja tárul elénk, ahol a generációk közötti szakadékhoz csak a családtagok egymás iránti szeretete mérhető. És bár a bruttó nemzeti boldogság-index magas Bhutánban, sajnos még itt sem lehet minden álomból valóság.
A monostor gyermekeit idehaza már láthatták a dokumentumfilmek szerelmesei, hiszen az alkotás a 2018-as Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál nyitófilmjeként mutatkozott be. Elkészülése óta a film bejárta a világot és több hazai és külföldi fesztiválon is vendégeskedett: 2017-ben a világ elsőszámú dokumentumfilmes mustráján, az IDFA fesztiválon beválogatták az elsőfilmes versenybe, a szegedi Zsigmond Vilmos Filmfesztiválon pedig elnyerte a legjobb dokumentumfilmnek járó díjat. Idén augusztus 23-tól több budapesti mozi is műsorára tűzi a Bhutáni Filmtársaság által az év legjobb dokumentumfilmjének választott alkotást, de ezt megelőzően, augusztus 13-án egy rendkívül egyedi esemény keretein belül is láthatják az érdeklődők A monostor gyermekeit. A Gyulán megrendezendő Történelmi Íjász Bajnokságon a vár falára vetítve lesz látható a film, amely után az egykori bhutáni miniszterelnök, Dr. Kinzang Dorji mesél az országról, a kultúrájáról és a film felvetette kérdésekről.
A hagyományos moziforgalmazást követően indul a film alternatív vetítéssorozata Budapesten és vidéken egyaránt. A tervezett programban bhutáni vacsorával, a buddhizmus tanaiba vezető előadással, női focimeccsel és természetesen sok-sok alkotói beszélgetéssel egybekötött vetítés szerepel.
A film készítőiről
Arun Bhattarai 2014-ben szerzett diplomát az SZFE által indított DocNomads Nemzetközi Dokumentumfilm-rendező Mesterképzés ösztöndíj programjában, ami három neves európai filmakadémián zajlott: SZFE (Budapest, Magyarország), Lusófona (Lisszabon, Portugália) és LUCA (Brüsszel, Belgium). Korábban öt éven keresztül a Bhutáni Nemzeti Televízió gyermek és ifjúsági műsoraiban dolgozott rendezőként. Rövid dokumentumfilmjei számos fesztiválon bemutatkoztak (Prix Jeunesse Fesztival, Németország; Alparvima Film Fesztival, India). Első egészestés dokumentumfilmjét (A monostor gyermekei, 2017) elismert nemzetközi workshopokon és pitching fórumokon fejlesztette (IDFAcademy Summer School, Dare to Dream, TokyoDocs, AIDC. A filmet az IDFA Bertha Fund támogatta és az IDFA ? Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál első filmes versenyszekciójában mutatták be 2017-ben. Jelenleg Bhutánban él és dolgozik. Sound Pictures nevű produkciós cége az egyetlen független dokumentumfilmeket gyártó cég Bhutánban.
Zurbó Dorottya szintén 2014-ben szerzett diplomát az Színház- és Filmművészeti Egyetem által indított DocNomads Nemzetközi Dokumentumfilm-rendező Mesterképzés ösztöndíj programjában, ami három neves európai filmakadémián zajlott: SZFE (Budapest, Magyarország), Lusófona (Lisszabon, Portugália) és LUCA (Brüsszel, Belgium). Korábban az ELTE Filmtudomány szakán végzett kitüntetéses oklevéllel. Filmjeit több alkalommal választották a Docnomads program reprezentatív alkotási közé és számos hazai és nemzetközi fesztiválon bemutatták (Verzió, DocLisboa, ZagrebDox, One World). Vasárnapi ebéd (2014) című dokumentumfilmje a diák szekció legjobb dokumentumfilmjének járó díjat hozhatta el a rangos Astra Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon Romániában. Távolság (2017) című rövidfilmje az idei Jihlava Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál versenyprogramjában szerepelt. A monostor gyermekei (2017) című egészestés dokumentumfilmjét, amely Bhutánban játszódik, az IDFA ? Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál első filmes versenyszekciójában mutatták be. Könnyű leckék (2018) című, második egészestés dokumentumfilmjét augusztus 7-én mutatták be a 71. Locarnói Filmfesztiválon. Az alkotás, amely egy szomáliai kamaszlány beilleszkedéséről szól, a Magyar Nemzeti Filmalap Inkubátor programjának gyártási támogatásban részesült. Zurbó Dorottya 2015 szeptemberétől az SZFE DLA programjának hallgatója és oktató az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA és a Docnomads Joint Masters képzésekben. A 2015-ös évben részt vett a Sarajevo Talent Campus programban és elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia fiatal művészeknek járó egy éves ösztöndíját.