Március 17. és április 25. között már tizenötödik alkalommal kerül sorra a kortárs észt kultúrából ízelítőt adó programsorozat, az Észt Hét. Idén öt város – Budapest, Szeged, Veszprém, Békéscsaba és Budaörs – látja vendégül az eseményeket. A filmek, kiállítások és a felolvasóest látogatói akár még hazánkban is aktuális és ismerős tapasztalatokat, kérdéseket és érzéseket is felfedezhetnek az észtekkel, Észtországgal kapcsolatban.
A moziprogram nyitófilmjét március 24-én a Művész Moziban vetítik. A keserédes vígjáték, a Pá, Szovjetunió! egy kiskamasz fiú szempontjából mutatja meg az észt rendszerváltást, a függetlenség visszaállítását. Dőlnek a Leninek, érkeznek a Barbie-babák, jönnek a reklámok, pöfögnek a moszkvicsok… és kinyílik az ajtó Nyugat felé!
A szovjet időkben játszódik a Tűzmadár is, igaz, jó másfél évtizeddel korábban. A történetben egy légierőbázison veszélyes, a barátság és a tiltott, azonos neműek közötti szerelem határait feszegető viszony alakul ki a szolgálatát teljesítő, nyughatatlan természetű Szergej és a fiatal, bátor, sármos pilóta, Roman között.
A Kratt című ifjúsági filmben izgalmasan keveredik egymással a horror és a vígjáték, a modern világ és a hagyományos észt folklór. A filmben a vidéken vakációzó észt gyerekek a faluban zajló digitális forradalom közepette megalkotják az igen házias, ám tevékenységek híján önállósuló csodalényt, a krattot.
A filmes kínálatban szerepel még egy-egy összeállítás a legfrissebb észt animációs és dokumentumfilmekből. Utóbbiak az ételpazarlásnak és az ökoszisztéma megőrzésének témájába, valamint a kortárs észt zenei színtérre kalauzolnak. A játékfilmek Budapest mellett Szegeden és Veszprémben is megtekinthetők.
A bő egyhónapos eseménysorozatban négy kiállítás is helyet kapott.
Március 17-én nyílik a Fuga Budapesti Építészeti Központban a 17. Velencei Építészeti Biennále észt pavilonjában debütált tárlat, a Tér! Méltóságteljes mérséklődés, amely tizenöt észt település köztereinek városlakóbarát megújítását mutatja be.
Március 25-től látható a Fonó Budai Zeneházban az Észtországban élő magyar filmes és finnugor aktivista, Csüllög Edina közreműködésével létrejött Őslakos barátaink című kiállítás, amelyben az oroszországi Hanti–Manysi Autonóm Körzetben élő finnugor fiatalok saját közösségükről készített fotói, filmjei, hanginstallációi, sőt egy igazi hanti sátor is szerepelnek. A megnyitón észt népzenei koncert és táncház is várja az érdeklődőket.
Március 29. és április 15. között a Budapest Fotó Fesztivál részeként Karolin Kruuse Nő című fotóprojektje arra keresi a választ, hogy a napjaink modern Észtországában, ám hagyományosabb közösségekben élő asszonyok számára mit jelent nőnek lenni.
Békéscsabán Kai Tiislär természetfotói engednek bepillantást az észt mocsarakba, erdőkbe, tengerpartokra. Ugyanitt április 1-jén dr. habil. Bereczki András, Észtország magyarországi tiszteletbeli konzulja, az ELTE Finnugor Tanszék tanszékvezetője tart ismeretterjesztő előadást Észtország fejlődéséről, történelméről.
Szintén április 1-jén kerül sor a Budaörsi Latinovits Színházban Andra Teede írónő 45 339 km2 mocsár című dokumentarista drámájának felolvasószínházi előadására, amely az Észtországban is egyre inkább növekvő jelenséget, a külföldre kivándorlás témáját dolgozza fel az országot elhagyók vallomásai alapján.
A gyerekeket pedig egy – immár hagyományosnak mondható – rajzpályázatra invitálják a szervezők: 2022 Észtországban a könyvtárak éve. Ebből az alkalomból a könyvtárhoz, az olvasáshoz kapcsolódó művel pályázhatnak a 3–6, 7–10, illetve 11–14 éves alkotók.
Nyitókép: Pá, Szovjetúnió!