Az idei dalszerzők napja alkalmából az ország különböző pontjairól csatlakoznak iskolák a kezdeményezéshez. A szerzők beszélgetéssel egybekötött szólókoncertek keretében mesélnek a diákoknak a dalok születéséről és a dalszerzés öröméről, céljuk átadni a fő üzenetet: a dal érték.
Az iskolában eltöltött évek fontos inspirációforrást jelenthetnek nem csupán az alkotók, de mindenki számára. Ebben az időszakban alakul a személyiség, változik és erősödik meg az egyéni értékrend, valamint sokasodnak a személyes élmények. Az idei dalszerzők napjának üzenete is erre rezonál: zeneszerető közönséget és közösséget formálni, mesélni a dalok mögötti történetekről, ezáltal közelebb hozni azokat a hallgatóhoz, emellett pedig a dalszerzői életutat bemutatni és alkotásra ösztönözni az erre fogékony fiatalokat.
Az idei kezdeményezés keretében népszerű szerzők látogatnak vissza egykori iskolájukba, ahol interaktív akusztikus koncerteken adják át az üzenetet a most oda járó diákoknak: a dal érték. A zeneszámok a szerzők saját előadásában, saját hangszerük kíséretében, nem mindennapi körülmények között szólalnak meg az iskola falai között.
Áron András a Lauder Javne Iskolába, Dallos Bogi a Győri SzC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium és Győri SZC Krúdy Gyula Turisztikai és Vendéglátóipari Technikumba, Hegedűs Józsi a Békéscsabai SCZ Vásárhelyi Pál Műszaki Szakgimnáziumba, Hegyi Dóra (Ohnody) a székesfehérvári Lánczos Kornél Gimnáziumba, László Evelin a Miskolci SZC Mezőcsáti Gimnázium és Szakképző Iskolába, Lázár Domokos a Karcagi SZC Teleki Blanka Gimnáziumába látogat.
Molnár Tamás az Újpesti Homoktövis Általános Iskolát, Pápai Joci a Tatabányai SZC Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Technikum és Szakképző Iskolát, Pátkai Rozina az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumát keresi fel.
Sallai László a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Sára Gergely (Gege / 6363) a Budapest XIV. Kerületi Teleki Blanka Gimnázium, Szabó Balázs pedig a Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma és Diákotthona tanulóival találkozik.
Hogy a mezőtúri iskolai évek milyen jelentőséggel bírtak későbbi alkotói karrierje során, Lázár Domokos így foglalta össze: „A Teleki a zenei munkásságom kiindulópontja, sarokköve, legfontosabb helyszíne. Az Esti Kornélt itt alapítottuk Veres Imi barátommal, akivel osztálytársak voltunk. 17 évesen a Teleki volt a természetes közegünk, Achs Károlytól, aki az osztályfőnökünk volt, fontos kulturális referenciákat kaptunk, amit nem elsősorban zenei, hanem szellemi munícióként használtunk a későbbiekben. Megtanultuk, hogy az alkotás elsősorban munka, amelybe bele kell állni, amely során másokkal meg kell tanulni együttműködni és meg kell tapasztalni, hogy közösen jobbak vagyunk, mint külön-külön.”
Az Esti Kornél és a Lázár tesók zenészét mi is elkísértük egykori iskolájába Vissza a suliba sorozatunk keretében.