Dél-Amerika élővilágával népesítik be a középkori kazamatákat Győrben

Kultpol


fulesbastya_gyor2.jpg
fotó: kisalföld.hu

(MTI) - Az európai uniós támogatással megvalósuló beruházás során felújítják a XVI. századi építészeti emléket, egzotikus látványosságot rendeznek be a műemléki falak közé azzal a nem titkolt szándékkal, hogy növeljék a város turisztikai vonzerejét - mondta Andréka György, a kazamaatát kezelő győri Xantus János Állatkert igazgatója. A hosszú idő óta nem látogatható létesítmény-együttest a rekonstrukciót követően megnyitják a nagyközönség előtt. Interaktív ökológiai élőhely-bemutatót létesítenek húsz méter hosszú patakmederrel, halakkal, rovarokkal, hangyákkal, emlősökkel. Lesznek lajhárok, tatuk, kajmánok. Számukra és a növények számára biztosítani kell a megfelelő hőmérsékletet, a szükséges szellőztetést és világítást, amely nem kis feladat elé állítja a szakembereket, de megoldható - hangoztatta az igazgató. A győri fejlesztés különleges, nemzetközi összehasonlításban is egyedülálló élményt kínál majd az érdeklődőknek - tette hozzá.
    

Az akvárium-terrárium mellett oktatótermet, foglalkoztatót, interaktív biológiai játszóházat is kialakítanak az óvodásoknak és az iskolásoknak. Emellett a győri vár történetéről igazán stílszerű környezetben adnak majd áttekintést a közönségnek.
    
A 150 millió forintos projekt 85 százalékát a Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében pályázat útján nyerték el, a fennmaradó hányadot a győri önkormányzat biztosítja. A régészeti feltárást követően a kivitelezést márciusban kezdik. Mintegy 700 négyzetmétert hasznosítanak, ennek a területnek egy részét azok a kazamaták alkotják, amelyeket még ha romos állapotban is, de sikerült megőrizni.
 
Évszázadokkal ezelőtt ugyanis jóval kiterjedtebb, összefüggő kazamatarendszer húzódott a belváros alatt. A járatokat azonban időközben berobbantották, az átjárókat befalazták. A beruházást idén befejezik, a különleges látványosságot a tervek szerint késő ősszel adják át rendeltetésének.