A dizájn mint fogalom ma már egy igencsak szerteágazó területet jelöl, sőt módszertana több tudományágra is kiterjed, lényegi eleme pedig nem más, mint a kreatív és empatikus problémamegoldás. A dizájngondolkodás nem konkrét szakmai ismereteket jelent, sokkal inkább egyfajta szemléletet, amely új, addig nem látott eredményekhez vezethet. A dizájner feladata egy-egy problémakör megoldására új alternatívát nyújtani, konkrét emberi szükségletekre gyakorlati válaszokat adni. Mindezzel pedig az a cél, hogy az életet jobbá, könnyebbé, szebbé tegyék az emberek számára.
A Design Menedzsment Díjat (DMD) a Magyar Formatervezési Tanács (MFT) 2009-ben azzal a céllal hozta létre, hogy elismerje azokat a szervezeteket, amelyek példaértékű eredményeket és sikeres működési modelleket mutatnak fel a dizájnmenedzsment stratégiai integrációja által, hazai és nemzetközi érdeklődést keltve.
Emellett nem titkolt cél, hogy mindezzel a dizájn integrált alkalmazását közelebb hozzák mind a gazdasági élet szereplőihez, mind pedig a széles nagyközönséghez.
A kiírás megújult formában ismét olyan szervezetek pályázatát vagy más általi jelölését várja, amelyek stratégiájuk megalkotásában, operatív működésükben, termékeik, szolgáltatásaik kialakítása során a dizájnmenedzsment eszközrendszerét alkalmazva folyamatos innovációra és kiemelkedő minőségre törekednek, valamint szem előtt tartják a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság szempontjait is.
Az egymillió forinttal járó díjra a bírálóbizottság tagjain kívül bárki jelölhet vállalkozásokat, nonprofit szervezeteket.
A díj odaítéléséről felkért bírálóbizottság dönt különböző értékelési szempontok – például a dizájnmenedzsment-szemlélet beépülésének mértéke és szintje a szervezet működésébe, innovációs folyamataiba – alapján. A Design Management Díjra online lehet jelölni szervezeteket május 10-ig. Ugyanakkor a szervezetek saját magukat is nevezhetik, ebben az esetben a nevezési határidő június 1.
Az elismerések átadása várhatóan a Magyar Formatervezési Díjakkal együtt történik majd meg a Budapest Design Weeken.
Nyitókép: DMD díjtárgy, tervezője Vékony Fanni tervezőművész, fotó: Rozmann Ágnes