A World Industrial Design Day, vagyis a dizájn világnapja a World Design Organization (WDO) kezdeményezésére jött létre. Célja az ipari formatervezésről szóló párbeszéd elősegítése, a téma iránti nyitottság növelése és a szakterület sokféleségének bemutatása. A világnap témájának ötletadója a WDO, amelyhez a tagszervezetek csatlakozhatnak.
Az idei rendezvény fókuszába a diverzitás kerül,
a közreműködő dizájnerek és szervezetek munkájuk, a társadalmi sokféleség és az inkluzivitás közötti kapcsolatokat vizsgálják. A budapesti programsorozat együttműködő partnere a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesülete (FISE), a rendezvénynek pedig a galériájuk ad otthont.
A dizájn világnapján több, a társadalom és a dizájn viszonyára reflektáló rendezvényen lehet részt venni. A FISE galériában egynapos pop-up kiállítás helyezi kontextusba az ipari formatervezés és a diverzitás, inkluzivitás témáit, bemutatva néhány hazai alkotó, stúdió a témában készült munkáit. A kiállítás résztvevői közt lesz az MMA-ösztöndíjas művész, Lányi Anna Borbála, aki vak és gyengénlátó gyerekeknek készít fejlesztő sporteszközöket; Miklósi Ádám, a Red Dot és Magyar Formatervezési Díjjal jutalmazott tervező, aki saját készítésű arcpajzsát, a Simple-t mutatja be; Pázmány Lili, aki jelenleg a Central Saint Martins hallgatója, kerekesszékeseknek tervezett ruhakollekcióval érkezik, melyet édesanyja inspirált a tervezésben. Bemutatkozik Szalai Bálint itthon. projektje is, mely a szülővárosa, a vajdasági Ada kisipari hagyományaira támaszkodva az ott élő mesteremberek lehetőségeit kívánja szélesíteni, a helyi értékeket és a szaktudást vegyítve a kortárs dizájn eszközeivel. Kiss Bence olyan kártyajátékokat mutat be, amelyeket a jelnyelv elsajátításának segítésre álmodott meg. Vatány Szabolcs 2020-ban Magyar Formatervezési Díjjal jutalmazott digitális szövegolvasást segítő újítása is jelen lesz, ami elsősorban az ADHD-val diagnosztizáltakat segíti. A Romani Design egyedi kézműves-technológiával készült dizájntáskáit is meg lehet tekinteni, amelyek képi világa impresszionista festményeket idéz. A kiállított tárgyak közt jelen lesznek a Perceptual Thinkers divattermékei is, amelyek az autizmussal élők különleges érzékelési és öltözködési szokásaiból táplálkoznak.
Az eseménysor központi eleme egy kerekasztal-beszélgetés lesz, ami a New European Bauhaus (NEB) kezdeményezéshez kapcsolódik,
melynek célja élhető, befogadó, minőségi élményekre, esztétikai standardokra épülő és mindenki számára megfizethető, fenntartható, a körkörös gazdaságot alapul vevő európai életforma közös létrehozása. Origójában a járványhelyzet okozta kihívásokból kilábalva egy jobb, ellenállóbb Európa építése, a European Green Deal leképezése és az egész társadalom aktivitásra buzdítása áll. A New European Bauhaus hazai koordinálása a The Bureau of European Design Associations (BEDA) magyarországi tagja, az MFT közreműködésével történik.
A beszélgetés résztvevői Bachmann Bálint, a Budapesti Metropolitan Egyetem rektora, MFT-tag, Dávida Eszter építész, urbanista, a KÉK Kortárs Építészeti Központ projektvezetője, a NEB kerekasztal nagykövet-tagja, Matheidesz Réka, a MOME Európai Pályázati igazgatója, Osvárt Judit, a Budapest Design Week kurátora, MFT-tag, Sebestény Ferenc építész, tárgy- és környezettervező, a Magyar Design Kulturális Alapítvány elnöke, a BME tanszékvezető-helyettese lesznek. A rendezvény finanszírozója a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH).
További részletek hamarosan a budapestdesignweek.hu és az MFT oldalán.
Kép forrása: design világnap