Az Artisjus szerzői egyesület idén negyedik alkalommal rendezi meg a Dalszerző Expót – a járványhelyzet miatt két részletben: a DEX első napja májusban online eseményként zajlott le, a második rész szeptember 16-án „offline” eseményként valósul meg.
A DEX továbbra is a kezdő és a tapasztalt dalszerzők számára kínál gyakorlati tudást, karrierépítési lehetőséget, de kiemelt cél az is, hogy hosszú szünet után a dalszerzők újból találkozhassanak, és személyesen oszthassák meg tapasztalataikat egymással. A DEX ezért idén a hazai szerzői közegre fókuszál: a résztvevők magyar dalszerzők, zenei szakemberek műhelytitkaiba pillanthatnak be – előadások, workshopok, egyéni tanácsadások keretében.
A Speed mentoring programon a résztvevők személyesen találkozhatnak a zeneipar különböző területeinek – lemezkiadás, rádió, menedzsment – képviselőivel, akiktől személyre szabott választ kaphatnak kérdéseikre. Gerendás Dani workshopja a mai modern popzene hangszerelési kérdéseit járja körbe, programjának második részében pedig egy modern megszólalású popdal készül. Három, különböző stílusban alkotó gitáros – Little G Weevil, Füstös Bálint és Lukács Peta – közös workshopjának középpontjában a gitár és a dalszerzés kapcsolata áll. Hujber Szabolcs dalszövegelemző workshopján az előre beküldött dalszövegvázlatokról egyénre szabott észrevételekkel segíti a jelentkezőket, amelyeket útmutatóként a többi résztvevő is felhasználhat.
A DEX visszatérő programja a listening session: idén Somogyvári Dániel és Egyedi Péter ad útmutatást a programra előzetesen jelentkezőknek. Amíg a kortárs hazai hiphop kultúra sikeres szereplői (Krúbi, Dzsúdló, Gege) beszélgetnek szövegírásról és szerzői attitűdről, addig a filmrendező és filmzeneszerző közös munkájának sajátos viszonyát mutatja be Mendrei Miklós és Fodor Máriusz közös programja.
Hogyan profitálhat többet a dalszerző, aki nélkül nincsen dal? Az idei DEX külföldi előadója, Keith Jopling (MIdia RESEARCH) a dalszerzők zeneiparban elfoglalt jelenlegi helyzetéről és lehetőségeiről nyújt nemzetközi áttekintést.
Milyen környezet alkalmas az alkotáshoz? Erről beszélget az Abbey Road vagy hálószoba című program keretében Schoblocher Barbara, Weil András, Vitáris Iván és Szabó Benedek.
A teljes program itt található
Az esemény egyes workshopjain a részvétel regisztrációhoz kötött!
Nyitókép: az Arisjus DEX Dalszerző Expo honlapja