?Mióta emberré váltunk, azóta van jelen a tánc az életünkbe. (?) Táncolunk örömünkben, bánatunkban, aztán történeteket mesélünk vele, boldoggá teszünk másokat és magunkat? ? hangzott Erdélyi Tibor koreográfus, érdemes művész a tánc világnapja alkalmából írt köszöntője, melyet az est háziasszony-műsorvezetője olvasott fel.
A díjátadóval egybekötött gálaestet a Magyar Táncművészek Szövetsége a Nemzeti Táncszínházzal együttműködve szervezte meg, rendezője Dimény Levente színész, koreográfus, a Nagyváradi Szigligeti Színház ? Nagyvárad Táncegyüttesének művészeti igazgatója volt.
A gálaest műsora reprezentatív válogatást nyújtott a 2015. évi díjazott művészek és társulatok munkáiból. A közönség többek között láthatta Rossini Stabat Materének Ámen tételét ? mely a gálaestet nyitotta ? a Nagyvárad Táncegyüttes előadásában. Részlet csendült fel J. S. Bach Beszélj hozzám című művéből, melyet a Pécsi Balett két magántáncosa ? Vincze Brigitta és Szabó Márton ? varázsolt élővé. Fellépett a Magyar Állami Népi Együttes Tánckara és Zenekara Pál István Szalonna és Herczku Ágnes közreműködésével, valamint kortárstánc-bemutatók is szerepeltek a repertoárban. A nézők megtekinthették emellett a Magyar Nemzeti Balett két magántáncosa ? Aliya Tanykpayeva és Leblanc Gergely ? előadásában Csajkovszkij Csipkerózsikájának harmadik felvonásából a nagy pas de deux-t, az estet pedig Maurice Ravel Bolerója zárta a Győri Balett csodálatos prezentálásában.
Az előadások között számos szakmai díjat adtak át.
Az évad legjobb végzős növendéke-díjat három fiatal művész nyerte el:
- Gláser Márton, a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakközépiskola és Kollégium Táncművészeti tagozatának végzős növendéke ? aki Major Planet című előadásával lépett fel az esten,
- Jurák Bettina, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola Tánctagozatának végzős növendéke ? aki Vivaldi Largo című művét vitte színpadra,
- Papp Tamás, a Magyar Táncművészeti Főiskola táncos és próbavezető szak divattánc szakirányának végzős hallgatója ? ő Az elátkozott fiú című előadással készült, melyet saját maga koreografált.
Az évad legjobb pályakezdő táncművésze-díjat ? mely 25 éves korig ítélhető oda szintén három fiatal művész kapta:
- Balázsi Gergő Ármin, a Magyar Nemzeti Balett balettművésze,
- Maurer Milán, a Frenák Pál Társulat táncművészet,
- Pirók Zsófia, a FlamenCorazonArte Táncszínház táncművésze.
Az évad legjobb női táncművésze-díj birtokosa idén:
- Melnik Tatiana, a Magyar Nemzeti Balett balettművésze, első magántáncosa,
- Ujvári Katalin, a Pécsi Balett táncművésze, magántáncosa,
- Ürmösi-Incze Mária-Terézia, a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes táncművésze lett.
Az évad legjobb férfi táncművésze-díjat:
- Leblanc Gergely, a Magyar Nemzeti Balett balettművésze, magántáncosa,
- Sánta Gergő András, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncművésze,
- Vati Tamás, a Bozsik Yvette Társulat Harangozó-díjas táncművésze nyerte el.
A 2016. évi Fülöp Viktor-ösztöndíjat öt fiatal művész/alkotó:
- klasszikus balett kategóriában Kerekes Soma Lőrinc és Matola Dávid, a Pécsi Balett táncművészei,
- kortárstánc kategóriában Mangi Kornélia táncművész, Széki Zsófia, az Inversedance?Fodor Zoltán Társulat táncművésze, valamint Tokai Rita, a Miskolci Balett táncművésze, magántáncosa,
- néptánc kategóriában Farkas Fanni Rita, a Magyar Állami Népi Együttes táncművésze,
- koreográfus kategóriában Fülöp László koreográfus,
- tánctudományok kategóriában Gera Anita táncművész, koreográfus, táncpedagógus, Sághy Alexandra, a Budapesti Táncszínház táncművésze, táncpedagógus, valamint Szemessy Kinga Zsófia táncművész, tánckutató érdemelte ki.
A Fülöp Viktor-ösztöndíj fiatal előadó-, alkotóművészek, valamint tánctudományokkal ? elméleti, szakírói, pedagógiai tevékenységgel ? foglalkozók részére kiírt ösztöndíj, melyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma hozott létre 1998-ban, pénzügyi lebonyolítója pedig a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Kft., vagyis a MANK. A Fülöp Viktor balettművész nevét viselő ösztöndíj célja, hogy segítséget nyújtson a pályakezdéshez.
Az Imre Zoltán-díjat idén Hód Adrienn Lábán Rudolf-díjas táncművész, koreográfus, a Hodworks művészeti vezetője kapta. Az 1943-ban született koreográfusról, Imre Zoltánról elnevezett díjat minden évben olyan alkotónak ítélik, aki a névadó sokszínű tevékenységéhez hasonlóan a táncművészet több területén ? önálló alkotások, alkalmazott színházi és filmes koreográfiai munkák, valamint társulatvezetői tevékenység ? maradandót hozott létre ? írja a szinhaz.hu.
Az ifj. Nagy Zoltán Alapítvány a Táncművészetért A NAGY alakításért-díját Popova Aleszja, Kossuth-díjas balettművész, érdemes művész, a Magyar Nemzeti Balett első magántáncosa nyerte el, A NAGY alakításért járó különdíjat pedig Guti Gerda, a Magyar Táncművészeti Főiskola táncművész BA klasszikus balett szakirány VIII. évfolyamos főiskolai hallgatójának ítélték oda.
Ifj. Nagy Zoltán, Kossuth-díjas balettművész, a magyar táncművészet egyik meghatározó személyisége 2008 márciusában hunyt el. A Magyar Nemzeti Balett első magántáncosának családja és a Magyar Táncművészeti Főiskola által létrehozott ?ifj. Nagy Zoltán Alapítvány a Táncművészetért? alapítvány a díjat a művész emlékére alapította, amelynek legfőbb célja ifj. Nagy Zoltán szellemiségének és művészetének megőrzése ? írja a tancelet.hu.
Az évad legjobb alkotója-díjat Velekei László Harangozó-díjas táncművész, koreográfus, a Győri Balett művészeti vezetője kapta.
A táncoktatásért-díj birtokosa idén Brieber János, a Magyar Táncművészeti Főiskola főiskolai tanára lett.
A tánctudományért-díjat dr. Ratkó Lujza, a néprajztudomány kandidátusa, főiskolai docens, a nyíregyházi Jósa András Múzeum etnográfusa nyerte el.
A táncművészetért-díjat Bombicz Barbara Harangozó-díjas táncművész, koreográfus, a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakközépiskola és Kollégium igazgatója kapta.
Az Életmű-díjat pedig Molnár Ferencné Mák Magda táncművész, balettmester vehette át, aki tavaly ünnepelte 90. születésnapját.
Szíjjártó Anita
Fotó: Szabó Gábor