Dobozok, melyek felforgatták a világot

Egyéb

Hallgatjuk a rádióműsorokat, nézzük a televízió adását, s talán eszünkbe sem jut, hogy még másfélszáz éve sincs annak, hogy ezeknek az eszközöknek a legkorábbi ősei megjelentek az emberiség életében. Ami ma már számunkra kézenfekvő, hogy a világ legeldugottabb helyéről is láthatunk élő közvetítést, hogy az elektronikus sajtó emberei mindenhonnan tudósítanak, az gyakorlatilag a XX. századi technika robbanásszerű fejlődésének köszönhető. Ezt a fejlődést mutatja be ez a múzeum, látványosan, érdekesen, a kiállított készülékek által teremtett miliőben elvarázsolva minket.

 

A mostani kiállítóhely a rádió épületében, a Pollack Mihály téren található, az anyaga pedig, a régebben itt működő rádiótörténeti kiállítás és a város egy másik pontján működött televíziós múzeum összevonásával jött létre, 2011-ben. A kezdetben retro jellegű kiállítás tavaly megújult, és idén januártól teljesen új formában - vasárnap és hétfő kivételével minden nap - várja a nagyközönséget.

 

A mai fiatalok belépve az MTVA múzeumába, valóban úgy érzik, soha nem látott használati tárgyak között barangolnak, míg a közép vagy idősebb generáció nagy részének személyes emléke fűződik a kiállított legkülönfélébb rádiókhoz, televíziókhoz, magnetofonokhoz. A kiállítás célja az egykori eszközökön, készülékeken keresztül a magyar audiovizuális technika fejlődését bemutatni. A közel 135 évet felölelő időszak főbb állomásai megismerhetők azoknak a korabeli, legkülönfélébb kép és hangsugárzó eszközöknek a segítségével, melyeket a színvonalas és modern kiállításon a látogató megszemlélhet.

 

A múltbeli barangolás 1881-ben kezdődik, a telefonhírmondóval, mely annyiban működött telefonként, hogy hallgatót kellett a fülünkhöz tartani, és annyiban rádióként, hogy híreket, információkat, színházi közvetítéseket juttatott el a hallgatóhoz. Majd időrendi sorrendben láthatjuk azokat a kép és hangtovábbító eszközöket, hangrögzítőket, melyek a XX. század minden emberének életét kisebb-nagyobb mértékben megváltoztatták. A kiállított tárgyak környezetében fotókon az időszak jellemző történelmi mozzanatait, nagyobb szabású világeseményeit is megtekinthetjük. A falakon található fotókat, az elhangzó rádiófelvételeket, és a megtekinthető filmrészleteket a mozgókép, a rádió és a fotóarchívumban fellelhető anyagokból állították össze. A látogatókat a XXI. század technikája is várja, ugyanis minden belépő kap egy táblagépet, amin, - a kiállítás paravánjain elhelyezett QR kódot használva, - nem csak részletes információkhoz juthat a kiállított tárgyakról, de belehallgathat egykori hangfelvételekbe, megnézhet hajdan sugárzott TV műsorokat is. Így nem csak rádiókat, televíziókat látunk kiállítva, de a minden látogatónak biztosított táblagépen a korszak ma már történelmi vagy kultúrtörténeti jelentőségű adásaiból is láthatunk-hallhatunk szemelvényeket.

 

A tárlattal egy képzeletbeli időutazáson vehetünk rész, melyben az eligazodási pontokat a legkülönbözőbb korszakokban csúcstechnológiának számító berendezések jelentik. A kiállítási tárgyak nagy része magyar gyártmány, illetve olyan eszköz, mely, a múlt század adott éveiben jellemzően megtalálható volt a magyar háztartások nagy részében. Ma talán már megmosolyogni valók ezek a régi eszközök, de a XX. század folyamán a technikai fejlődés olyan sebességet ért el, ami évek alatt szinte minden újdonságot elavulttá tett, ez a sebesség, a XXI. század elején, még ha lehet, csak fokozódott. Míg régen egy rádió vagy televízió készülék akár évtizedekig kiszolgálta a családunkat, mára - az okos telefonok korszakában - gyakorlatilag minden újdonság már akár hónapok alatt is szégyellni való őskövületté válik gyermekeink kezében.

 

Azonban nem csak régi rádió és Tv készülékeket láthatunk, de abba is kaphatunk bepillantást, - sőt tevékeny részesei is lehetünk a megszólalásnak ? miként működtek hajdan a szinkronstúdiók. A legkülönfélébb hangokat, zörejeket csalogathatjuk ki a nyikorgó ajtóból, a szél és eső hangját utánzó szerkezetekből, lábunkkal ?megszólaltathatjuk? a köveken, és legkülönbözőbb más felületeken való járkálásunk zaját. A vállalkozó kedvűek egy rövidke filmrészletet szinkronizálhatnak is, a leírt szöveg, és a hangmérnök által megadott utasítások alapján.

 

A közeljövő terve még a látvány televízió-stúdió létrehozása, ahol majd mindenki megtudhatja egy TV műsor elkészítésének még a legapróbb részleteit is. A sikeres felvételhez nem csak kitűnő színészekre, de hangtechnikusok, és egyéb különféle szakemberek szakértelmére is szükség volt. Az összehangolt munka eredményezte, hogy kezdetben a hallgatók, majd - a televízió megjelenésével - a nézők, egyrészt hírt kapjanak a nagyvilágban és a hazánkban történt eseményekről, másrészt kikapcsolódjanak a rádiójátékok, magazinműsorok, művészi produkciók élvezete közben.

 

A múzeum nem csak kiállítóhelyként funkciónál, hanem egy külön helyiségben az iskolások számára ? 5. osztálytól kezdődően - digitális oktatási program keretében irodalom és történelem órák zajlanak, természetesen előzetes bejelentkezés alapján. Itt a hagyományostól teljesen különböző koncepció mentén zajlik az oktatás, amiben jelentős szerepe van a minden tanuló kezében ott lévő táblagépnek és a tanár által használt digitális táblának. Bár gyakorlatilag ez az újdonságnak számító szolgáltatás még csak a teszt üzemmódon van túl január óta, az eddigi visszajelzések mind a pedagógusok, mind a tanulók részéről nagyon kedvezőek.

 

Tölgyesi Tibor