Dokumentumok a nővérek "levetkőztetéséről"

Kultpol

A Miasszonyunkról nevezett Szegény Iskolanővérek egy évszázada határozzák meg Makó oktató-nevelő munkáját. Az újvárosi településrészben 1910-től működtették a Búza utcai, ún. 'Zárda iskolájukat', 1935-től pedig a belvárosi fiú polgári intézményüket, egészen az államosításig.

Ebből az időszakból származó tárgyi emlékek, osztálynaplók, anyakönyvek, fényképek mellett első ízben olvashatja a nagyközönség azt a levelezést, amely az egyházi iskolák állami tulajdonba vétele ellen tiltakozó akkori csanádi püspök, Hamvas Endre, a helyi prelátus, dr. Csepregi Imre és a végrehajtó szervek közt folyt.

A korabeli iratok tanulmányozásán keresztül bepillantást nyerhetnek a látogatók a szerzetesnővérek népnyelven 'levetkőztetésnek' hívott feloszlatása és civillé nyilvánítása körülményeibe és további sorsuk alakulásába.

A tárlat további érdekessége egy zárda-iskolabéli tanuló által, napjainkig vezetett emlékkönyv, a tanító nővérek, tanárok bejegyzett gondolataival, visszaemlékezéseivel. Egy eredeti örökfogadalmas kereszt mellett, első alkalommal tekinthető meg vidéken az iskolanővérek magyar rendtartományának tablósorozata, amelynek eredetije a budapesti Patrona Hungariae Gimnáziumban található meg.

A kiállítást dr. Vízhányó Ferenc, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnöke, Ulrik M. Monika nővér, a rend magyarországi tartományfőnöknője, valamint az oktatási intézmény, a Szent István Egyházi Általános Iskola és Gimnázium igazgatója, Szűcs Péter nyitja meg.

A kiállítás március 31-ig tekinthető meg, közben egyfajta szellemi műhelyként működve, szabadegyetemi előadásnak, komolyzenei koncertnek is hangulatos helyszínt ad. A nagyszabású jubileumi rendezvénysorozat keretében látogat Makóra Puskely Mária SSND nővér, író, a Vatikáni Rádió magyar adásának egykori munkatársa, és Süveges Gergő újságíró, az m2 csatorna intendánsa is.