A több tízmillió évvel ezelőtt élt állatok csontvázait július 26-án bocsátják árverezésre. Egyikük egy pteranodon, egy hatméteres szárnyfesztávolságú, hatalmas, madárszerű állat volt, amely körülbelül 85 millió évvel ezelőtt élt. Másikuk egy plezioszaurusz, egy 3,3 méteres tengeri hüllő, egyes feltételezések szerint a Loch Ness-i szörny legendájának ihletője.
A pteranodont Hórusznak nevezték el a sólyomfejű egyiptomi isten után. 2002-ben fedezték fel Kansasben, egy olyan területen, amely a krétakorban egy Észak-Amerikát kettészelő beltenger lehetett. A pteranodon a valaha élt legnagyobb szárnyas lények egyike, és a víz felett repülve, hosszú csőre segítségével fogott halat. A példány csontjai szinte teljes épségben fennmaradtak, ami ekkora méretnél rendkívüli ritkaságnak mondható. A Sotheby’s 4–6 millió dollárra (1,34 milliárd forint) becsülte az értékét.
A 3,3 méter hosszú plezioszauruszt az 1990-es években fedezték fel az angliai Gloucestershire-ben, és úgy vélik, hogy körülbelül 190 millió évvel ezelőtt élt. Az állat nagyon hasonlít a skót folklór Loch Ness-i szörnyetegéhez: hosszú nyakával, kis fejével és uszonyaival megfelel a legendás szörnyről készült leírásoknak. A Sotheby’s a példányt Nessie-nek nevezte el. Becsült értéke 600–800 ezer dollár (200–268 millió forint).
A képen egy plezioszaurusz, tengeri őshüllő csontváza a Sotheby’s aukciós ház New York-i kiállítótermében. Fotó: Mary Altaffer / MTI / AP