Drónokkal vizsgálják a perui romokat

Kultpol

 
 
Egy régészeti terület feltérképezése időigényes, fáradságos munka, ami adott esetben több évet is felölelhet. A Vanderbilt Egyetem régészei és mérnökei által kifejlesztett új technológia segítségével azonban a folyamat könnyen felgyorsítható: nem mással, mint a drónokkal.
 
Az afganisztáni-pakisztáni határ felett köröző, terroristagyanús elemek után vadászó, pilóta nélküli repülőgépek régészeti célú felhasználására Peruban először Mawchu Llactában kerülhet sor még ebben a hónapban. A tájat egykor formáló épített örökség ? csatornák, utak ? feltérképezése mellett a kutatóknak lehetőségük nyílik arra, hogy a helyről háromdimenziós digitális térképet készítsenek.
 
A földrajzi dimenzióval bíró adatokkal dolgozó informatikai rendszer (Geographic Information System), a GIS háromdimenziós térképeket készít régészeti lelőhelyekről. "Ha bármit el akarunk mondani egy adott társadalom múltjáról, társadalmi dinamikájáról, akkor a lehető legtágabb összefüggésbe kell helyeznünk a tárgyi emlékeket. A feltérképezés így az archeológiai kutatás középpontjába kerül" ? magyarázta Steven Wernke.
 
 
.
 
 
Az Aurora Flight Sciences által kifejlesztett UAV (Unmanned Aerial Vehicle ? Pilóta Nélküli Légi Jármű) a rendszer tökéletesítése után akár percek alatt elvégezheti a korábban fél vagy több évet is igénybe vevő feladatot. A helyszín azért is megfelelő a kísérletezésre, mert ezáltal a drón repülési képességét is tesztelhetik: Mawchu Llacta ugyanis 4100 méteres magasságban helyezkedik el.
 
A terület régészeti jelentősége óriási, itt zajlott le a világ egyik legnagyobb kitelepítési programja: a hódító spanyolok másfél millió őslakost költöztettek az 1570-es években az Andokból a közeli városokba. "A városi és építészeti tervezés volt az, amit a spanyolok civilizálásnak neveztek" ? mondta el Wernke.