Dupláz a BTF

Egyéb

Download.aspx
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Több szempontból is dupláz a Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) a tavalyi számokhoz képest: a kétszer annyi helyszín és program finanszírozása ugyanis dupla annyi támogatásból valósulhat meg ?jegyezte meg Balog Zoltán, emberi erőforrások minisztere a február 18-án, Müpában tartott sajtótájékoztatón. Idén 1,6 milliárdos támogatással, 58 helyszínen 172 programot szerveznek március 21. és április 6. között.

A miniszter hangsúlyozta: olyan fesztivált kívánnak létrehozni, amely összehangolt együttműködés során valósul meg, továbbá megmutatja, Budapest fesztivál nagyhatalommá tud válni. ?Új kulturális helyzet jött létre a fővárosban, a régi intézmények renoválásával, valamint az újak átadásával? ? utalt Balog Zoltán többek között a nemrég épült Budapest Music Centerre, a közelmúltban felújított Zeneakadémiára, valamint a márciusban elkészülő Pesti Vigadóra.  Kiemelte: a két hét alatt 6 világpremiert, 18 magyarországi bemutatót, három színházi premiert és 20, a magyar fővárosban első alkalommal vendégeskedő társulatot láthat a közönség.

A BTF életében szervezeti változás történt 2013-ban, ugyanis a Budapesti Őszi Fesztiválhoz hasonlóan szorosabb partnerség alakult ki a kormány, a kulturális intézmények és a főváros között. Ebből adódóan a 2014-es programon az országos nagy kulturális intézményeinek vezetőiből, valamint az Emmi és a fővárosi önkormányzat egy-egy delegáltjából alakult 15 tagú Fesztivál Tanács, valamint a Müpát, a Magyar Turizmus Zrt.-t és a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központot magában foglaló operatív tanács dolgozott együtt.

Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója elmondta, Budapest a világ egyik legnagyobb kulturális együttese, amely bátran felveheti a versenyt bármelyik világvárossal: a program pedig remek lehetőség, hogy ezt a külföldiek számára is felismerhetővé tegye, hiszen 58 hazai kulturális helyszínt jár be.

A vezérigazgató megjegyezte: a tervek szerint a programot 2015-re közelebb hoznák a Prágai Tavaszhoz és a Bécsi Ünnepi Hetekhez, hogy a Bécs?Budapest?Prága háromszög könnyebben bejárható legyen. Ezért különösen fontos esemény idén a Bécsi Filharmonikusok koncertje: ők Zubin Mehta vezényletével Brahms, Saint-Sa?ns és Schönberg egy-egy művét játsszák el a Müpában.

A 34. BTF több világsztár előadót és műfaji sokszínűséget ígér: a nyitókoncerten például a Szegedi Kortárs Balett és a Pannon Filharmonikusok különleges összjátéka elevenedik meg, míg a két hét során színpadra lép a BBC Filharmonikusok, Patricia Kopatchinskaja hegedűművész, valamint Maxim Vengerov a Lengyel Kamarazenekar kíséretében. A  film és az opera határterületét mutatja be Philip Glass A szépség és a szörnyeteg című darabja. A tánc szerelmesei is találhatnak programot: a Vígszínházba érkezik például a Szentpétervári Eifman Balett, Bozsik Yvette húszéves társulata pedig a DEREVO-val közös ősbemutatóját, a Pokoli bált viszi közönség elé. A Thália Színházban a Honvéd Táncszínház új estje mutatkozik be, míg a Közép-Európa Táncszínház három hazai külföldön alkotó koreográfus munkáját fogja egybe a BTF-en debütáló műsorában.

 

Színházak találkoznak

A kéthetes program részeként zajlik a Nemzeti Színházban a Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozó, amelynek idei díszvendége Oroszország. ?A környező országoknak mind vannak nemzetközi fesztiváljaik, nálunk ez nem honosodott meg, most mégis kísérletet teszünk erre? ? jegyezte meg Vidnyánszky Attila, a teátrum igazgatója. A programon 12 ország 19 előadása mutatkozik be: ?nem verseny, inkább egy állapot felmérés, egy találkozó, ahol igazi, komoly értékek kapnak helyet? ? hangsúlyozta Vidnyánszky Attila. 


Több fővárosi színház is nyílt napokkal és izgalmas premierekkel várja a közönséget március 21. és április 6. között: az Örkény Színház például a Shakespeare-év tiszteletére a Hamletet mutatja be, míg az I. világháború kitörésének 100. évfordulóján a katonalét különböző aspektusait villantja fel Mátyássy Bence A katona története című rendezése a Tháliában.

A BTF-hez az MTVA valamint a Magyar Turizmus Zrt. is kapcsolódik: előbbi nemcsak promotál, de felvételről, valamint élőben le is vetít egyes műsorokat, emellett folyamatosan tudósít a programokról a fesztivál ideje alatt. A Magyar Turizmus Zrt. pedig külföldön népszerűsíti az eseményt: Bécsben, Moszkvában, Szentpéterváron, Párizsban, Brüsszelben, Berlinben és Londonban tartanak sajtótájékoztatót, emellett újságíró tanulmányutakat is szerveznek a magyar fővárosban. Első alkalommal, február 20. és 22. között hat ország médiamunkásai ismerkedhetnek meg Budapest kulturális kínálatával.