A Városliget Zrt. közleménye szerint az Új Nemzeti Galéria érvényes és végrehajtható építési engedéllyel rendelkezik. A beruházás elindulásához szükséges a most elindult feltételes közbeszerzési eljárás lefolytatása, amelynek eredménye alapján a kormány döntést tud hozni a kivitelezés megindításának feltételrendszeréről.
A korábban elbontott Petőfi Csarnok helyén épülő intézmény a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria egyesített modern kori kollekcióját fogadja majd be. Az Új Nemzeti Galéria megnyitását követően – a világon egyedülálló módon – egyetlen sétatengelyen lesznek bejárhatók a fotográfia, a néprajz, a zeneművészet és a képzőművészet legjelentősebb nemzeti kiállítóhelyei a Városligetben.
Az új múzeum terveit nemzetközi építészeti tervpályázaton választotta ki a bírálóbizottság. Az épület az építészeti Oscar-díjat jelentő Pritzker-díjas japán SANAA építésziroda tervei alapján valósul meg. A közlemény szerint a tervezett új épület helyén korábban több mint 130 évre visszamenőleg épületek álltak (1885-ben itt nyílt meg az Iparcsarnok grandiózus épülete), ezért megvalósítása nem jár zöldfelület-veszteséggel.
A Liget Budapest projekt teljes körű megvalósítása több tízezer négyzetméterrel bővíti a Városliget zöld felületét, a projekt kezdetén lévő 60 százalékról 65 százalékra, az egyéb, korábban lebetonozott területek visszazöldítése révén. A Liget Budapest Projekt jelenleg Európa legnagyobb léptékű kulturális városfejlesztési projektje, amelynek célja a százhektáros budapesti Városliget átfogó fejlesztése, beleértve a park zöld felületeinek és rekreációs funkcióinak, valamint évszázados intézményhálózatának megújítását és bővítését – áll a közleményben.