A kiállításon bemutatásra kerülő mappát Lányi Richárd magyar származású kiadó készítette 1917-ben Bécsben, aki azzal a kéréssel kereste fel az ünnepelt művészt, hogy mind saját, mind pedig Schiele barátai által birtokolt művekből fekete ? fehér litográfiai mappa készülhessen és Schiele által ?istenített? vonalas ábrázolásra koncentrálhasson a befogadó.
Az elkészült litografált művészeti mappa mindegyike hamar gazdára talált, a mappák mindegyike Schiele egyetértésével készült, számozott és a tartalomjegyzéknél szignált. Az Erdész Galériában kiállítandó mappa a 37. számú a sorozatból.
Schiele-t főként a mimikában és gesztusokban megnyilvánuló kifejezések érdekelték. Expresszív alakjai pátoszt árulnak el, méghozzá a szó eredeti értelmében: olyan el-szenvedés a sajátjuk, amely nem kommunikatív képletekben nyilvánul meg, hanem konvulziókban (görcsös vonaglások) és erupciókban (heves indulatkitörések), fintorokban és grimaszokban. Igaz ugyan, hogy Schiele elfordul a bécsi szecesszió emberábrázolásának fásultságától és stiláris monotóniájától, ugyanakkor az ember az ő művészetében sem válik szabaddá, hanem tehetetlen bábuvá minősül át az indulatok kiszámíthatatlan erőjátékában.
A kiállítás augusztus 10-ig tekinthető meg. A belépés ingyenes.