Egy Életműdíj megelőlegezi a jövőt

Egyéb


davidkatalin1_1_250x250.png
Fotó: havasok.hu

?Két nemes díjat adhat át az Akadémia: ma itt a különbekért szól a jelképes harang, az egész életművűket nekünk ajándékozókért. Olyan történelmi időben, amikor az Akadémia végre őt megillető szereppel bír, szükségünk van a példaképekre? ? nyitotta meg a díjátadót Fekete György, az MMA elnöke.

?Olyan kezdetnél járunk, amelyre fényes jövő vár? ? utalt Balog Zoltán, emberi erőforrás miniszter a díj születésére, valamint arra, hogy az elismerés továbbviszi az MMA alapítójának Makovecz Imrének szellemiségét.

Balog Zoltán kifejtette, a két díjazottban számára közös, hogy Csoóri Sándor szavaival élve a ?végsőkig magyar? életművet tudhatnak maguk mögött.

?Az érdekek egyezése nem elég, hogy nemzetet alkossunk, a nemzeti létének van egy szellemi, spirituális, érzelmi többlete, amelyet a művészet és a filozófia tud a legjobban megmutatni? ? hangsúlyozta az Emmi vezetője.


Az Akadémia Életműdíjában Dávid Katalin művészettörténész, teológus részesült, aki elsősorban a két tudományág határait kutatja.  A legfőbb kérdése azonban nem szakmai, hanem létértelmező:célja magyarázatot találni arra a jelenségre, hogy Európa perifériára szorította a kereszténységet ? hangzott el az ünnepségen.

A díjazott, aki nagyszámú tanulmány és könyv szerzője, nemzetközileg elismert professzor, számos viharát megélte a történelemnek: a világháború alatt például egyetemi tanáraival együttműködve több száz zsidót bújtatott.

?Számomra ez történelmi pillanat, és nem állom meg,hogy ne emlékezzek meg arról az emberről, aki laudált az Akadémiába, Makovecz Imréről? ? kezdte Dávid Katalin, aki hangsúlyozta: egy életműdíj nem lezárja , hanem megelőlegezi a jövőt, ő pedig több témában is kutat, amelyet még publikálni szeretne. ?Egy olyan ember, aki 1923-ban született és 2013-ban még él, sok mindent látott: két diktatúrát élt meg, tapasztalta az ideológiák egymásnak feszülését, átélte a háborút, látta a társadalom, a család megtámadását; mégis kortársai voltak a mártírok, a hősök és a szentek. Egy szó, mint száz, szeretném elmondani, hogy megkezdtem emlékirataimat? ? jelentette be a díjazott.

Az MMA Nagydíját Csoóri Sándornak ítélte a köztestület május 24-ei ülésén. Az író a népi-nemzeti ellenzék vezető személyiségeként vesz részt a rendszerváltozásban: 1987-ben a Magyar Demokrata Fórum egyik alapítója, 1988-tól a Hitel című kétheti lap, majd folyóirat főszerkesztője. Illyés Gyula szellemi örököseként is a nemzetet tartja a legfontosabb összefogó, megerősítő erőnek, ezért javasolta a Magyarok Világszövetségének és a Duna Televíziónak a létrehozását. Több mint félszáz önálló kötete jelent meg, Kósa Ferenccel, Sára Sándorral tucatnyi film készítésében vett részt. Könyvei megjelentek angol, német, francia, olasz, portugál, észt, finn, norvég, svéd nyelven is.

 

Csoóri Sándor betegsége miatt nem tudott részt venni az eseményen, így Balog Zoltán, emberi erőforrások minisztere személyesen viszi majd el neki a díjat.