A Cseh Tamás Program Könnyűzenei Örökség alprogramja keretében március 31-én megrendezett beszélgetésen Csatári Bence történész és Poós Zoltán író faggatta Szörényi Leventét, a legendát, aki megajándékozta a hazai könnyűzenét a beat-rockkal, melyet magyar hagyományokkal és a Kárpát-medence népzenei kultúrájával dúsította.
A zenész mesélt arról, hogy 1956 őszén kerültek Szobra, ahol egy mandolin zenekar ? amely hat mandolinból és egy akusztikus gitárból állt ? tagjaként csapott a húrok közé testvérével, Szörényi Szabolccsal. Ezt követően kerültek át Vácra, ahol valóban rock and rollt játszhattak: hárman ragadtak akusztikus gitárt, testvére, ő és egy barátjuk. A művészi teljesítményt azonban nem mindenki nézte jó szemmel: Szörényi elmondása szerint ebben az időszakban találkoztak először a cenzúrával, amikor is az iskola igazgatója ? akit ők csak Pisztrángnak neveztek ? behívta őt az irodájába egy kis ?beszélgetésre?.
Az Illés meghatározó tagja, a Fonográf egyik alapítója felidézte az 1960-as évekbeli szovjet turnét, mely a GUM áruházat is érintette. ?Volt olyan koncertünk ? gondolt vissza örömmel ?, ahol 20 ezer ember előtt léptünk fel.?
Szóba került az első dal, mely minden zenész számára emlékezetes ? Szörényi Levente a sajátját 16 évesen írta, a címe pedig Az utcán, amely négy évig lappangott, és ez volt az egyetlen a korai, Illés előtti dalai közül, amely teljes egészében bevárta Bródyt, hogy ő írhasson rá szöveget. Mesélt az első felvételekről is, amelyeket a József körúti ?Saját hangja, vigye haza!? stúdióban rögzítettek: többek között az Alvajáró címűt és az első híres dalát, a Rohan az időt, amelyet azért vettek fel, hogy a Sanzonbizottságnak beadják. Ez azért is nevezetes, mert e sláger volt Szörényi és Koncz Zsuzsa első közös, elvitathatatlan sikere, amihez az is hozzájárult, hogy Koncz Zsuzsa elénekelte a televízióban.
Felidézte, hogy táncdalfesztiválon először 1966-ban indultak a Még fáj minden csók című számmal, szerinte azért, mert így az egész ország láthatta, megismerhette őket. Noha ez a szereplésük ?csak? második helyet érdemelt ki ? Koncz Zsuzsa lett az első ?, nagyot lendített az Illés szekerén. Az igazi siker 1968-ban jött, amikor megszületett az Amikor én még kissrác voltam, mellyel felállhattak a képzeletbeli dobogó legfelső fokára, és a 11 díjból a fő mellett még öt másik elismerést is elhozott a zenekar.
Szörényi mesélt az első, 1973-ban megjelent szólólemezéről, amely az Utazás címet kapta, és amely voltaképpen a Fonográf együttes megalakulásának szelét hozta magával. A beszélgetésen hangsúlyozta, hogy a korong dalait magának készítette, és nyugati hangzás érezhető rajta.
Ha már szóba került az első, megemlítette az utolsó Fonográf-albumot, az 1984-es Jelenkor címűt is, mely ?a legjobb lemez lett, ezzel kellett volna kezdeni? ? mondta Szörényi Levente.
Szíjjártó Anita
Fotó: Csákvári Zsigmond