Egy kis magyar falu világirodalmi kalandja

Kultpol

Az ismert német író, Hugo Hartung (1902-1972) az 1920-as évek elején diákként egy hónapig Székkutason vendégeskedett. A faluban szerzett - akkori nevén Hódmezővásárely-kutaspusztai - élményeit az 1954-ben írt "Ich denke oft an Piroschka" című regényében osztotta meg az egész világgal. Magyarul a regény címe: Sokat gondolok Piroskára, amiből már sejteni is lehet, hogy a német diákot a pusztai táj festői látképe mellett leginkább egy ifjú székkutasi lány szépsége ejtette rabul a vakáció során. A német diák és a bájos magyar parasztlány plátói szerelme örökre beleíródott a falu történelmébe.

A vonzalomból könyv, a könyvből film született. Hartung műve Németországban rendkívül kedvelt olvasmány volt, sokan a mai napig összekapcsolják hazánkat és a hódmezővásárhelyi pusztát Piroska alakjával. Az 1960-as években megindult magyar idegenforgalom évtizedekig "Piroschkával" jelent meg a német piacon.

Azóta többen is kutatták, hogy ki lehetett a Hódmezővásárhely-kutaspusztai Piroska, aki a műben az állomásfőnök leányaként szerepel. Egyes elméletek szerint fiktív karakterről van szó, míg mások Késői Katalinként, a patikus leányaként azonosították Hartung Piroschkáját. Ezt erősíti meg Tóth Imre székkutasi lelkipásztor kutatása is, ő személyesen beszélt Katalinnal, aki bizonyítékként Hartung leveleit is bemutatta.

Egy biztos: a német író máig tartó népszerűséget vívott ki a Hódmezővásárhely melletti kis magyar falunak, ahol azóta is "sokat gondolnak" Hugo Hartungra. A faluban emlékszobát rendeztek be a híres írónak a könyvtárban, a szobor állítása pedig közadakozásból valósult meg. A múlt szombati átadási ünnepségen Hartung lánya és családja is jelen volt.