1912. május 8-án alapította a magyar születésű Adolph Zukor New Yorkban azt a vállalkozást, amelyből kinőtt a Paramount Pictures. A világ egyik legnagyobb filmstúdiója, az egyik legrégibb működő filmes cég ma is a hollywoodi álomgyár megkerülhetetlen része.

A Zemplén vármegyei Ricsén született, korán árvaságra jutott Zukor tizenhat évesen, 1889-ben nyelvtudás nélkül, a kabátujjába varrt huszonöt dollárral érkezett Amerikába. Itt néhány év alatt egzisztenciát teremtett, és szűcsüzletet nyitott.

Húszévesen látott először mozgófilmet, és rögvest felfedezte az abban rejlő üzleti lehetőséget.

1904-ben – boltját fenntartva – betársult egy úgynevezett nickelodeonba, ezekben a „filléres bódékban” néhány perces filmeket vetítettek. Idővel egész hálózatot épített ki a mozi kezdetleges elődeiből, de mivel a piacon a nagy filmes társaságokból alakult tröszt diktált, csak „függetlenként” kezdhette meg harcát az érvényesülésért.

1912-ben kisebb vagyont kockáztatva megszerezte az Erzsébet királynő szerelmei című, Sarah Bernhardt főszereplésével készült francia film amerikai jogait, és kizárólagos forgalmazóként szép nyereségre tett szert. Öröme csak azért nem volt felhőtlen, mert a hasznot meg kellett osztania az előadásoknak helyet biztosító színházi vállalkozóval.

Zukor még abban az évben megalakította a Famous Players filmtársaságot (Famous Players Film Company), a Paramount elődjét, reklámja, a Híres színészek híres darabokban szlogen szállóigévé vált. A cég New Yorkban épített stúdiót, ahol a kor vezető színészeivel az aktuális színpadi sikerekből és klasszikus regényekből készített filmeket, és a Broadwayn 3500 személy befogadására alkalmas mozipalotát is nyitott.

Zukor hamarosan Kaliforniába tette át székhelyét.

Los Angeles külvárosában, Hollywoodban egy narancsfarm gazdasági épületében rendezte be stúdióját.

Vállalkozása 1916-ban egyesült Jesse L. Lasky játékfilmgyártó vállalatával, majd a Famous Players–Lasky Corporation bekebelezte a forgalmazással foglalkozó Paramount Picturest, és Zukor elnökletével létrejött a Paramount Pictures Corporation. A némafilmes korszakban itt dolgozott a monumentális filmjeiről ismert legendás rendező, Cecil B. DeMille (akiről a Golden Globe-életműdíjat elnevezték), és olyan filmsztárokat szerződtettek, mint Mary Pickford vagy Douglas Fairbanks, akik más stúdiónál nem is vállalhattak munkát.

A Paramount készítette az első egész estét betöltő filmeket, az első Oscar-díjas némafilmet (Szárnyak, 1928), helyzete a hangosfilm megjelenése után sem rendült meg.

A találékony Zukor új üzleti formákat ötlött ki (például ha valaki egy sztárjának a filmjét akarta forgalmazni, ehhez csomagban hozzácsapták a stúdió az évi teljes termését), és két évtizeden át ügyesen manőverezve kerülte el az amerikai törvényhozás által ellene indított trösztellenes eljárásokat.

A gyártó és a forgalmazó részleget az 1940-es években mégis külön kellett választani, ami átmenetileg súlyos veszteségekhez vezetett. Az Alfred Hitchcock által rendezett thrillerek, a Love Story, A Keresztapa, a Kínai negyed és több más kasszasiker azonban megmentette a stúdiót, amely a televíziózás piacán is megvetette lábát. A Paramount olyan filmeket készített, illetve forgalmazott, mint a népszerű Star Trek-sorozat, a Travolta-musicalek, Az elveszett frigyláda fosztogatói, a Forrest Gump, A rettenthetetlen, a Titanic, a Hetedik, a Gladiátor, a Ryan közlegény megmentése, a Ponyvaregény, a Nem vénnek való vidék, Az órák, a Top Gun, a Mission Impossible, a Dreamgirls, A tégla, A leleményes Hugó, A Wall Street farkasa vagy az utóbbi évek terméséből a Volt egyszer egy... Hollywood Quentin Tarantino, a West Side Story Steven Spielberg vagy a Belfast Kenneth Branagh rendezésében.

A Paramount a nagy stúdiók közül elsőként vált egyetemes vállalkozássá, amely a gyártástól a forgalmazásig és az üzemeltetésig ellenőrizni tudta a filmet.

A stúdiót megalapító Zukor 1948-ban életművéért Oscar-díjat kapott, és egyike azon magyar filmeseknek, akiknek csillaguk van a hollywoodi Hírességek Sétányán. Matuzsálemi kort megélve 103 évesen, 1976. június 10-én halt meg Los Angelesben.

A vállalat ma a Paramount Global tulajdonában van, és továbbra is a filmgyártás egyik fellegvára. A stúdió csillagok által ölelt, piramis alakú hegyet ábrázoló logóját az elmúlt évszázadban többször áttervezték, 2012-ben alapításának centenáriumán egy évig a 100 év felirat is szerepelt az átszínezett képen. 2014-ben a Paramount Pictures lett az első nagy hollywoodi filmstúdió, amely minden filmjét kizárólag digitális formában terjeszti, felhagyva a hagyományos, vetíthető filmszalagok gyártásával.

Nyitókép: a Paramount Studios bejárata