Egy magyar orgonaépítő naplója

Egyéb

Angster József a leghíresebb magyar orgonaéptőként a legendás pécsi orgonagyár alapítója volt, aki ?tízéves vándorútja után döntött úgy, hogy céget alapít itthon? ? mesélt a kezdetekről dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a pécsi bemutatón. Olyannyira megbízhatónak bizonyult első meghallgatásán, ahol a mester számot adott a bécsi, a kölni és a párizsi utazásai során szerzett mesterségbeli tudásáról, hogy megkapta első megrendelését a helyi, pécsi izraelita hitközségtől a zsinagóga orgonájának megépítésére.

 

Munkájával kiérdemli a megrendelők bizalmát, a 100. hangszert követően, tíz év múlva már a 200. hangszer köszönhető a keze munkájának. ?Mai értelemben vett multinacionális cég formálódik a vállalkozásból a két világháború közötti időszakra. Gyönyörű pécsi történet ez, még ha ismerjük is a végkifejletet. A családot az államosítás során elzavarják az otthonukból, sőt internálják és bebörtönzik tagjait. A Zsolnayval egyenrangú márkát azonban nem tudta eltörölni a diktatúra: az Angster-hangszerek ott vannak a megyén túl az egész országban, sőt a környező nemzeteknél is? ? tette hozzá az államtitkár. Hoppál Péter bízik abban, hogy Pécsett Angster néven működhet a jövőben a ma is világhírű orgonagyár. Mint fogalmazott: kérdéses, hogy a mai generáció profitálni tud-e ebből az örökségből, hozzájárulni a fejlődéshez. ?Mintát kell vennünk abból a korszakból, amikor az Angsterek prosperáltak. Szükség van ugyanis a termelőipar mellett a kreatívágazatra is, utóbbi igazi márkákat adhat a városnak hozzáadott értékének köszönhetően.?

 

Angster József (1834?1918) a leghíresebb magyar orgonaépítő, a legendás pécsi orgonagyár alapítója. Idős korában családja számára vetette papírra élettörténetét fiatalkori naplói, emlékezete és cégének dokumentumai alapján. Így született meg ez az egyedülálló kortörténeti dokumentum, amely most végre teljes egészében hozzáférhetővé válik a nyilvánosság számára Életrajzom ? Egy XIX. századi magyar orgonaépítő naplója címen.

 

A nyolcvan évet átívelő napló betekintést enged egy 19. századi mesterember életébe, nyomon követhetjük tanonc- és iparoséveit, európai utazásait, majd hazatérését Pécsre, ahol családot és orgonagyárat alapított ? utóbbit éppen 150 évvel ezelőtt, 1867. szeptember 10-én. A német anyanyelvű, de ekkor már évtizedek óta magyar közegben élő és dolgozó Angster naplójának szövege ízes nyelvezettel kalauzolja végig az olvasót Európa, Magyarország és Pécs másfél évszázaddal ezelőtti világába. Izgalmas szellemi kalandot kínál nemcsak az orgona szerelmesei számára, hanem mindazoknak, akik kíváncsiak arra, miként zajlottak e történelmi szempontból oly? intenzív korszak dolgos mindennapjai.

 

Csodálatos életpálya ugyanis a művészé: a pécsi megbízás után számos megrendelés érkezett hozzá, amelyeket kiváló érzékkel valósított meg. Hiába adósodott el tíz évre első megrendelését követően, ő építhette meg a kalocsai orgonát, amelyen Liszt Ferenc is játszott, és neki köszönhetjük a pécsi dzsámi orgonáját is, amelyet az átépítéskor alkotott meg.

Takács Erzsébet
Fotó: Csákvári Zsigmond