Egyben látni és láttatni

Egyéb

A tavaly ősszel indult Élőfolyóirat sorozat előző részeiben megismerhettük a csíkszeredai Székelyföld, a beregszászi Együtt és a délvidéki Aracs folyóiratokat és a bennük, körülöttük kialakult műhelymunkát. A békéscsabai Bárka hozzájuk kapcsolhatóan rendszeresen közöl határokon túli magyar szerzőket, mint Elek Tibor irodalomtörténész elmondta, olyan alkotók ők, akik mára nevet szereztek az irodalomban, tőlük indultak, náluk jelentek meg először. Az est folyamán hallhattunk felolvasást és megzenésített verseket munkáikból.

barkaonline.fcgi

Elek Tibor főszerkesztő a kilencvenes évek második felében kezdte szerkeszteni a lapot, a Békés Megyei Könyvtárban, ahol annak Irodalmi osztályát is vezette. A Tevan Kiadó negyedévi kiadványából fejlődött ki a már kéthavonta megjelenő, irodalommal, művészettel, társadalomtudománnyal foglalkozó folyóirat. A legfrissebb, XXIV. évfolyam, 2016/2. szám Jász Attila kéziratos versével kezdődik, ami hagyomány náluk: minden lapszám egy kézirat közlésével indul. Már a kezdetektől az irodalom egészében gondolkodtak, megpróbálják egyben látni és láttatni a hazai és a határon túli magyar irodalmat, a különböző törekvéseket és csoportokat. Úgy látja, az olvasói visszajelzések igazolják a szerkesztői szándékot, a fiatalok szeretik, és a határon túli magyar írók ? mint Fekete Vince, Gömöri György, Tőzsér Árpád ? is egyik legfőbb publikációs lehetőségnek látják őket.


A Bárka újabban a Békéscsabai Jókai Színház kiadásában jelenik meg, következő számának színházi rovatában a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházat és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházat készül bemutatni, de olvashatunk a Deszka-fesztiválról és a POSzT-ról is. Az est egyik meghívott vendége, a folyóirat régi szerzője, Zalán Tibor költő történetesen a Békéscsabai Jókai Színház dramaturgja, aki korábbi és aktuális színházi munkáiról beszélt. Részletet hallhattunk a Midőn halni készült című, Janus Pannoniusról szóló darabjából, melynek címszerepét az előadó, Bartus Gyula színművész játszotta. Zalán Tibor színházi munkái közé tartozik még a Bánk bán, a Mario és a varázsló színpadra állítása, illetve dolgozik Arany János Bolond Istókjának színrevitelén. Az idei Könyvhétre drámakötettel jelentkezik a színműírói oldaláról kevésbé ismert költő.


Farkas Wellmann Éva a folyóirat online változatáról adott részletes ismertetőt, és élőben láthattuk kivetítőn nemcsak bemutatója közben, hanem a versek előadása alatt is azokat a szerzőket a Bárka online oldalán, akik Bartus Gyula színművész vagy a Körömvirág együttes zenei feldolgozásában szerepeltek verseikkel. Az online változatban megjelennek a nyomtatott folyóirat teljes vagy kivonatos publikációi, de más, csak itt található rovatokat is indítottak. Ilyen az aktuális eseményekről szóló ?Hírek?, a ?Helyszíni tudósítások? vagy a ?Tündérkert? rovat, ahol kortárs költőink, íróink vallanak arról, miként kerültek közel az irodalomhoz, hogyan vált hivatásukká. Középiskolásokat szólít meg a ?Nem kötelező? rovat, melyben tanári gyakorlattal is rendelkező irodalmárok próbálják közelebb hozni az iskolában tárgyalt klasszikus irodalmi műveket, a ?Mentőöv? rovat pedig gyermekirodalommal foglalkozik.


A bemutató másik vendége Orbán János Dénes költő volt, aki Halmai Tamással együtt vehette át legutóbb a Bárka-díjat, melyet minden év végén a szerkesztőség javaslata alapján ítélnek oda a folyóirathoz kötődő, az adott évben jelentős publikációkkal szereplő szerzőknek. Orbán János Dénes az elmúlt év során gyermekirodalommal, regényrészlettel és drámával is jelentkezett. A sokoldalú költő és író szólt többek között Janus Pannonius verseinek átköltéséről és a reneszánsz papköltőt középpontba állító regénytrilógiájának terveiről.


Az esten Bartus Gyula színművész felolvasásában és a Körömvirág együttes ? tagjai: Kocsis Csaba, ifj. Miczura Károly, Szászné Ökrös Beáta ? megzenésítésében elhangzottak Magyari Barna, Kiss Ottó, Fecske Csaba, Korpa Tamás, Karácsonyi Zsolt, Fekete Vince, Markó Béla, Vári Fábián László, Mezey Katalin, Halmai Tamás, Orbán János Dénes, Zalán Tibor költeményei és Farkas Wellmann Éva saját verseiből olvasott fel. A tartalmas és hangulatos bemutatón a Bárka folyóirat egy-egy friss vagy régebbi számával gazdagodhattak a jelenlévők a szerkesztőség ajándékaként.

Csanda Mária