Egymillióan látták a Morozov testvérek impresszionista gyűjteményét Párizsban

Egyéb

Hat héttel a zárás előtt már egymillió látogatót számlál a Morozov testvérek legendás impresszionista gyűjteményét bemutató, egyedülálló kiállítás a párizsi Fondation Louis-Vuitton művészeti múzeum és kulturális központban.

A több
múzeum közt szétosztott gyűjteményben, mely először látható Oroszországon
kívül, ráadásul egyesítve, a francia modern művészet ikonjai mellett az orosz
avantgárd jelentős művészei, köztük Malevics és Szerov alkotásai is
szerepelnek.

A 200 művet tartalmazó, The Morozov Collection. Icons of Modern Art című kiállítás az eredeti tervek szerint február 22-ig tartott volna nyitva, de a tárlatot április 3-ig meghosszabbították. A gyűjteményt áprilisban visszaviszik Oroszországba.

A hátralévő
időre meghosszabbították a nyitvatartást és ingyenes időszakokat vezettek be. A
zárásig a kiállítás reggel 8-tól éjfélig látogatható, március utolsó négy
napján 19 órától éjfélig ingyenesen, akárcsak március három utolsó szombatján
ugyanebben az időszakban. Április első két napján különleges éjszakai
tárlatvezetést tartanak.

Bernard Arnault francia multimilliárdos magánalapítványa nem először mutat be nagy orosz gyűjteményből kiállítást. A Scsukin-gyűjtemény 2016 októberétől 2017 márciusáig volt látható a Louis Vuitton Alapítvány szervezte kiállításon, és rekordszámú, 1,29 millió látogatója volt. Honfitársához, Szergej Scsukinhoz hasonlóan Mihail és Ivan Morozov is gazdag nagyiparos és művészetbarát volt.

A kiállítás minden alkotása, minden terme önmagában kiemelkedő. Külön termet szentel Paul Cézanne, Paul Gauguin és Henri Matisse műveinek. Látható Picasso Les Saltimbanques (Mutatványosok) című festménye is. Ez Pablo Picasso első képe, melyet a Morozov testvérek Oroszországba vittek.

Mihail (1870–1903) és Ivan Morozov (1871–1921) és Scsukinék a 20. század elejei moszkvai kulturális élet meghatározó családjai voltak, közvetlenül hozzájárultak a modern francia festők nemzetközi elismertetéséhez.

Az 1917-es forradalom után a bolsevikok által államosított Scsukin- és Morozov-gyűjtemény a Sztálin által 1948-ban bezáratott Új Nyugati Művészet Múzeumába került. A Morozov-gyűjteményt később három múzeum között osztották szét.

A Morozov testvérek a francia impresszionista, posztimpresszionista és modern festészet emblematikus vásznait gyűjtötték, de orosz alkotásokat is – Scsukintól eltérően, aki csak francia művészeti alkotásokat vásárolt.

A Morozov-gyűjteményt korábban soha nem állították ki egyben sem Franciaországban, sem külföldön.

A képen Emmanuel Macron francia elnök a kiállítás megnyitóján, 2021 szeptemberében. Fotó: AFP/Yoan Valat