Nincsenek könnyű helyzetben ma a fiatal képzőművészek, ha az életüket a művészetnek szeretnék szentelni, és abból akarnak megélni. Hosszú és rögös út vezet odáig, mire olyan ismertségre és szakmai elismerésre tesznek szert, hogy alkotásaik rendszeres értékesítésével állandó és megbízható bevételforrást tudnak maguknak biztosítani. A youngart online galéria egyik fő missziója, hogy felkarolja és támogassa a feltörekvő tehetségeket ebben: segít megtalálni a vásárlói közönséget, szakmai pályázatok és ösztöndíjprogramok indításával anyagi támogatást nyújt, valamint kiállítási lehetőséget biztosít a legtehetségesebb alkotóknak.
„Kiemelten fontos számunkra, hogy a meghirdetett pályázataink minél szélesebb körben elérhetők legyenek, hogy minél több művésznek tudjunk ezáltal lehetőséget biztosítani. Nagyon örülök, hogy a mostani programban olyan partnerek álltak mellénk, akik által még több fiatal tehetséghez juthatunk el, és több jelentkezőt is díjazhatunk” – mondta dr. Hatházi Vera, a youngart alapítója.
A fiatal tehetségek felkarolására irányuló hasonló célkitűzés hozta össze a youngartot a Metropolitan Egyetemmel (METU). Utóbbi elkötelezetten törekszik arra, hogy diákjainak segítséget nyújtson a pályakezdésben és a kezdeti nehézségek leküzdésében. „Képzési módszerünk lényege, hogy az oktatók mentorokként, a hallgatók pedig aktív alkotóként, közösen dolgoznak együtt az egyetemi évek alatt. Ennek köszönhetően diákjaink tanulmányaik végén már egy jól átgondolt portfóliót tarthatnak a kezükben, ezzel indulhatnak el útjukon” – mondta el Csizmadi Péter, a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Karának dékánja. „A youngart diákjaink, oktatóink és természetesen minden művész számára hiánypótló platform – büszkék vagyunk arra, hogy közösen dolgozhatunk a fiatal művészek érvényesüléséért.”
A Youngart–Porsche–METU Képzőművészeti Pályázat három kiemelt tehetség számára biztosít egyösszegű anyagi támogatást és megjelenési lehetőséget a program zárókiállításán. A „Kortárs Képzőművészekért” díj a pályázók általános munkásságának értékelésével keresi a jelentkezők közül a legtehetségesebbet, míg a Porsche Centrum Budapest „Úton egy zöldebb világ felé” elnevezésű díja a környezetvédelem, a környezettudatosság és a fenntarthatóság témájához kapcsolódóan díjazza a legjobb pályaművet. A Hallgatói különdíj célja pedig, hogy a még hallgatói státuszban lévő művészek számára biztosítson lehetőséget a megmérettetésre.
„Számunkra a művészet és kultúra támogatása kiemelt fontosságú, ezért állunk örömmel immáron másodszor a youngart mögé egy ilyen jellegű pályázat támogatásával. Külön öröm, hogy ezúttal egy olyan díjat is biztosítunk a pályázaton belül, amely egy számunkra kulcsfontosságú témakör, a környezetvédelem, a zöld világ és fenntarthatóság köré épül” – Árvay Péter, a Porsche Centrum Budapest marketingvezetője.
A pályázaton túl az együttműködés és a teljes program több komponensből áll össze, melyek közül a visszanézhető Közelebb a művészethez online meetup volt az egyik legkiemeltebb programelem. Veiszer Alinda moderátorként olyan kérdéseket járt körbe beszélgetőpartnereivel, mint hogy miként lehetne a képzőművészetet érthetőbbé és elérhetőbbé tenni az átlagemberek számára, és hogyan segítheti ez a művészeket abban, hogy már életükben elismerjék őket, és meg tudjanak élni az alkotói munkájukból. A beszélgetés résztvevői – Somogyi Hajnalka kurátor, a Budapesti Metropolitan Egyetem oktatója, Tomasz Piars festőművész, dr. Hatházi Vera, a youngart alapítója, Jankó Judit művészeti újságíró és Rényi Andrea kulturális mecénás, műgyűjtő – különböző szemszögből vették górcső alá azokat az új, többek között a járványhelyzet által hozott trendeket, vásárlói igényeket, újszerű megoldásokat, amelyek mint egymásra épülő téglák, hidat képesek teremteni a művészek és a művészetkedvelő nagyközönség között. A beszélgetést egy Művészet az izoláció árnyékában című kiállítás kíséri, amely a Kubik kiállítóterében lesz megtekinthető október 7–17. között, és amely többek között azt kívánja szemléltetni, hogy az elmúlt két év, a járványhelyzet és az azt övező izoláció hatásai milyen módon változtatták meg a képzőművészek munkásságát.
A Youngart–Porsche–METU Képzőművészeti Pályázat és program mellé olyan neves személyek álltak nagykövetként, mint Veiszer Alinda műsorvezető és Ott Anna kulturális menedzser. Szakmai hátterükből és a kulturális életben betöltött szerepükből adódóan mindketten elkötelezettek a fiatal tehetségek támogatása mellett, így hitelesen képviselhetnek egy ilyen irányú művészeti kezdeményezést.
Kiemelt kép: Művészet az izoláció árnyékában