A közlemény szerint a KÖH és szlovák társintézménye, a Pamiatkovy Úrad a közös dokumentációs tevékenység keretében folytatja az országaik területén található középkori premontrei kolostorok felmérését, valamint a bodrogközi települések örökségi értékleltár-programjának további előkészítését.
A két intézmény együttműködik a szlovákiai Nagykövesd-Templomhomok románkori templomának kutatásában, minek során a magyar fél szakmai konzultációval, levéltári kutatással, laboratóriumi vizsgálatokkal, illetve technikai eszközök kölcsönzésével segíti a kutatást.
A megállapodás kitér közös műemlék-helyreállítási munkákra is: a KÖH segíti a tótkomlósi egykori evangélikus népiskola épületének helyreállítását, megvizsgálja az épület műemléki értékeit, és ennek függvényében elindítja a műemlékké nyilvánítást, míg a szlovák fél segítséget nyújt a felújítás előkészítéséhez. Folytatódik a füleki vár és a borsi Rákóczi-kastély felújítási programja, melyhez a két fél továbbra is szakmai támogatást nyújt - tájékoztat a közlemény.
A tervekben szerepelnek együtt előkészített kiállítások is. A középkorban a Szepességben működő Gaal család harangöntő műhelyéről szóló, 2009-ben megrendezendő közös tárlathoz - a két örökségvédelmi intézmény munkatársainak közreműködésével - a visegrádi Mátyás király múzeum szakemberei végeznek kutatásokat. A munka kiterjed majd a középkori harangöntő műhely fellelhető harangjaira és keresztelő medencéire vonatkozó felmérésekre és helyszíni kutatásokra is.
A megállapodás szerint idén a KÖH Örökség Galériájában mutatják be a szlovák társintézmény Középkori kolostorok Szlovákia területén című kiállítását - áll a közleményben.
(Múlt-kor/MTI)