Romkocsma nyílik a Göcseji Múzeumban
A felújítás előtt álló Göcseji Múzeumban június 23-án a ?Mindent szabad, amit máskor soha? mottó jegyében szervezik a programokat: a látogatók festhetnek a falakra, és akár a padlózatra is felírhatják üzeneteiket. A múzeum legújabb tárgyait az előtérben elhelyezett vitrinben tekinthetik meg az érdeklődők, a Mindszentyneum területén feltárt 17. századi épület leleteiből pedig válogatást mutatnak be. Az épületben A 20. század innovációi a divatban, valamint Aktok a múzeumban címmel is nyílik kiállítás. A látogatók szakemberek segítségével megtervezhetik a családi címereket, fényképeket restaurálhatnak, a régésztárban vármakettek készítésére is lesz lehetőség és akár korhű ruhákban is szelfizhetnek. A romkocsmát 18 órakor a nyitják meg a múzeum épületében: a ?létesítményben? lesz kocsma-blues, modern verselés, francia sanzonest és akusztikus gitárest. Horváth Zsófia kelta dalokat énekel és a romkocsmában lép fel a Tarisznyások Együttes.
A Kisfaludi teremben az Énekmondó Együttes ad koncertet, az időszaki kiállítóteremben a Tarsoly Együttes mutat be interaktív bábelőadást. Ifj. Horváth Károly és tanítványai táncházat tartanak, a Népek tánca című program első részében a spanyol, olasz, görög és mexikói, a második részben pedig brazil, osztrák és francia táncokat sajátíthatják el a látogatók. A történeti dokumentumtárban Megyeri Anna történész A családi élet színtere ? a ház és a lakás címmel tart előadást. A múzeumkertben a Phantom Zenekar, a Your Last Steps és a TeaBag együttes ad koncertet. A múzeumok éjszakáján a Zalaegerszegi Törvényszék, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár és a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum is megnyitja kapuit. Az érdeklődők a romkocsmából rendőri kísérettel indulnak majd a törvényszékre, ahol filmvetítéssel, bűnmegelőzési és bíróságtörténeti kiállítással várják a látogatókat és a ?rácsok mögött?, egy börtöncellában fotózkodásra is lesz majd lehetőség.
A könyvtárban az 1950-es és 1960-as évek olvasmányélményeit, filmjeit és zenéi idézik fel. A Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum kincsvadászatot szervez, a gyermekek kincses térkép segítségével fedezhetik fel múzeum területét és a játék során a számukra elrejtett ajándékokra is rábukkanhatnak. A látogatók egy karszalag vásárlásával valamennyi programon részt vehetnek.
Történeti kiállítás, kalandúra, táncház Szekszárdon
Várostörténeti kiállítás, zseblámpás kalandtúra, szerb táncház és tárlatvezetések várják a közönséget a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum helyszínein a múzeumok éjszakáján, és megemlékeznek a 70 éve, Szekszárdon született Baka István költőről is. A múzeum mind a négy kiállítóhelyén lesznek programok június 23-án: a Szent István téri épületben Szekszárd egy eddig kevéssé bemutatott időszakáról, a két világháború közti korról nyílik időszaki kiállítás ? mondta Ódor János Gábor, a múzeum igazgatója az MTI-nek. A közgyűjteményben idén sem marad el a zseblámpás kalandtúra, amellyel az épület padlását, restaurátor műhelyét fedezhetik fel az érdeklődők ? tette hozzá. A Vármegyeházán többek között a sárközi és koszovói szerb hímzésről rendezett kiállítást mutatja be tárlatvezetéssel az intézmény, a sárközi tájegység hímzésről az őcsényi Szűcs Sándorné kézműves foglalkozást tart, a medinai Dukátok Szerb Néptánccsoport pedig táncházat rendez. A Babits Mihály Emlékházban Baka István egykori szekszárdi barátai emlékeznek a költőre, az Irodalom Házában pedig Bakáról, illetve Mészöly Miklósról készült portréfilmeket vetítenek.
A programokba idén bekapcsolódik a Tolna Megyei Levéltár; Várady Zoltán igazgató elmondta: tragikus sorsú árpád házi uralkodókról, illetve Szekszárd múltjából származó, kevéssé ismert tervrajzokról tartanak előadást a közgyűjtemény munkatársai, és bemutatják a második világháború után Tolna megyei kastélyokból a levéltárba került értékes könyvritkaságokat. Levéltári sétákat is indítanak, amikor megmutatják azokat a raktárakat is, amelyek valamikor a vármegyeháza börtönhelyiségei voltak. Az alkalomból nyitva lesz a levéltár négy kamarakiállítása, amelyek többek között az egyházi iskolák államosításáról, az 1848/49-ess szabadságharc Tolna megyei eseményeiről szólnak.
A Múzeumok éjszakája részletes programja ITT található!
Forrás: MTI