Elektronika, fényművészet, elhagyatott gyár − Művészet költözik az Inota Hőerőműbe

Egyéb

Fény- és audiovizuális kísérletek, elektronikus zene és egy elhagyatott, titokzatos gyárkomplexum – ezek várnak a július 16-án újranyitó Inotán.

Aki gyakran jár a Balatonra a 8-as főúton, minden bizonnyal belefutott már abba a titokzatosan távoli, elhagyatott gyárvárosba, ami Veszprémnél szegélyezi az utat. A háromkürtős, brutalista és indusztriális elemeket vegyítő épület akár a Stranger Thingsbe is beillene. Az Inotai Hőerőmű közel ötven évig szolgáltatott áramot a magyarországi elektromos hálózatba, bezárása óta pedig a Szárnyas fejvadász 2049 stábján, néhány kalandvágyó urbexesen és fotóson kívül nem léphetett be a területére senki. Legalábbis eddig.

Besnyő Dániel, a Central Production fényművésze már 2017-ben szemet vetett rá,

és most, öt év elteltével végre teljesülhet az egyik legnagyobb bakancslistás álma, és művésztársaival együtt bevilágíthatja az épületet. A Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa pályázatának egyik nyertese, az INOTA [re]opening idén nyáron két alkalommal is megnyitja a gyártelep kapuit a szélesebb közönség előtt.

A Centrum Production exkluzív audiovizuális eseménysorozattal tölti meg 2022 júliusában és augusztusában az Inota Hőerőművet és annak mozaikokkal díszített művelődési házát. Július 16-án a Pixel Magic sorozat az élőben generált képi és zenei interakciók különböző formanyelveit, a valós és digitális dimenziók összekapcsolási lehetőségeit térképezi fel. A Let it Be! art agency által szerkesztett képzenei expedíciókon a közönség megismerheti az egymást inspiráló alkotói folyamatokat: a Žagar AV Experience, a Cloudhitects, a Nautis & Maruscsák Dávid és az Emphase valós idejű képalkotó technikákat elektronikus zenével ötvözve hív látványos és emlékezetes időutazásra.

„Ez az elképesztő indusztriális gyárépítmény már önmagában egy installációs élmény, gyakorlatilag Magyarország Csernobiljának is nevezhetnénk. Ha beállsz a 60×60-as kürtő belsejébe, és felnézel, csak az ég van feletted. Az a tervünk, hogy ezzel a produkcióval újra működésbe hozzuk a hőerőművet, hogy bemutassuk, hogyan nézett ki egykoron az itteni világ” – árulja el Besnyő Dániel, hozzátéve: ez a produkció nem csak annak lesz élvezetes, akit érdekel az ipar és azbindusztriális múlt. „Olyan térspecifikus művészeti eseményekre készülünk, amiket más környezetben nem láthatna a közönség, se zenei, se vizuális szempontból.”

A produkcióban Zságer Balázs audiovizuális produkciója, a Žagar AV Experience is képviselteti magát,

aminek munkálatairól így beszélt a zenész: „Mindig is érdekeltek a szokatlan helyszínek, amik nem kifejezetten előadótérnek készültek. Ezt a produkciót is több helyre elvittük már, de a hőerőmű egy exkluzív lehetőség, ami indusztriális jelleget kölcsönöz az élménynek. Ez alkalommal az Ocean Antology koncepciót valósítjuk meg, amiben az improvizatív hang- és képalkotás sokszor szinesztéziára emlékeztető jellegét kutatjuk” – tette hozzá Zságer Balázs.

Besnyő Dániel azt is sejteti, hogy terveik hosszabb távra szólnak az idei nyárnál, bár ennél sokkal többet még nem árulhat el: „Magyarországon teljesen egyedüli ez a gyárkomplexum, és közben meg borzasztó, hogy üresen áll, funckionalitás nélkül. Európa majdnem minden országában hasznosítják már ezeket a helyeket, javarészt művészeti projektek helyszíneként. Erről szólt a mi koncepciónk is, amit beadtunk a Veszprém 2023-nak, és amit szívesen továbbvinnénk a jövőben is.” 

Tehát az Inota Hőerőművet és a művelődési házat elsőként július 16-án nyitják meg a közönség előtt egy teljes napra, ezt követően pedig augusztus 26. és 28. között készül majd turnusosan látogatható fényinstalláció a kürtőbe. Utóbbin a Túrajó séták résztvevői megismerhetik Inota történetét, és kideríthetik, hogy hol volt az inotai elvtársak kedvenc termálfürdője, ki lakhatott az erőmű mellé felhúzott Készenléti lakótelepen, és hogy általában mit jelentett a jólét a Kádár-rendszerben.

Amennyiben valaki személyesen nem tud részt venni a programon, virtuálisan is bejárhatja a legendás ipari komplexum unikális helyszíneit, amit pontfelhőszkennelési technikával tettek elérhetővé a szervezők.

A weblap ezen a linken, a Facebook-oldal itt, a Facebook-eseményt pedig itt elérhető.

Nyitókép: Besnyő Dániel