A kollaboráció célja, hogy feldolgozzák, hasznosítsák és revitalizálják az 1600 és 1850 között keletkezett, Magyarországon fellelhető, jelentős kulturális, zeneművészeti és zenetudományos értéket képviselő emlékeket. Az intézményközi munka a nemzeti könyvtár új digitalizáló központjában valósul meg, az OSZK Színháztörténeti és Zeneműtárának egyik legértékesebb állományrészére, az Esterházy-gyűjteményre építve. A kollekcióban 18–19. századi zeneszerzők, mások mellett Haydn, Werner, Albrechtsberger kéziratos kottái is megtalálhatók.
Zenetörténeti jelentősége okán a két intézmény elsőként Gregor Joseph Werner műveivel kezdett mélyrehatóan foglalkozni. 2022 augusztusában kezdődött az áttekintés, előkészítés időszaka, 2022 októberében pedig elindult a digitalizálás. Mostanra 222 Werner-kötetet sikerült feldolgozni, ezzel elérve a 10 000 digitalizált oldalt.
A jelenlegi digitalizáló eszközpark kapacitása 10 millió oldal évente. A digitalizálás előtt előválogatás és állapotfelmérés történik, amelynek keretében elsőként az objektumok tartalmát és állapotát vizsgálják meg. A központban kétféle, tömeges és manufakturális digitalizálás valósul meg, amely a nagyobb állományvédelmi körültekintést igénylő dokumentumokat érinti.
A Haydneum által eddig feldolgozott és a jövőben feldolgozandó anyagokból idővel modern kottakiadások készülnek, amely terv további megoldandó feladatokat tartogat kutatóinknak nyelvi, zenei és történeti értelmezés terén. Az intézmény egyik fő célkitűzése, hogy a modern kiadás által ezek a több száz éve eljátszatlan művek eljussanak a mai koncerttermekbe, és az előadásoknak, illetve lemezfelvételeknek köszönhetően a zenei szakmán kívül a széles közönség is megismerhesse őket.
A 2023-as év első felében Werneren marad a hangsúly, de ezzel párhuzamosan a hagyaték többi részét is elkezdik feldolgozni a szakemberek.
Nyitókép: Gregor Joseph Werner egyik digitalizált kottakönyve. Fotó: Haydneum