A Pesti Magyar Színház falai között elevenedik meg március 9-től Fekete István Tüskevár című műve. A darabot az ifjúsági regény alapján Olt Tamás, Szirtes Edina „Mókus” és Váradi R. Szabolcs írta, a színpadra vitelért pedig Deres Péter dramaturg, Gémes Antos rendező és Szemenyei János zenei vezető felel. A produkció törekszik arra, hogy az 1957-es eredeti mű szellemét megőrizze, miközben a mai kamaszok nyelvén szeretne szólni a közönséghez.
A Fekete István által írt regény két nyolcadikos, Tutajos és Bütyök becenévre hallgató fiú nyári vakációját meséli el a Kis-Balaton környékén élő Matula Gergelynél. A tó lápvidékén játszódó történet szembeállítja a természetközeli élet értékeit a városi emberek hétköznapjaival, ezzel együtt a felnőtté érés tanmeséjeként is áll. A Tüskevár a magyar ifjúsági irodalom egyik legfontosabb műve, megírásáért szerzője 1960-ban József Attila-díjat kapott. A könyv számtalan újrakiadást megért, 1966-ban pedig tévésorozatban dolgozták fel.
A regény alapján készült darab cselekménye hangsúlyozottan a jelenben zajlik, követve az eredeti történet mondanivalóját: a felnőtté válás nehézségeiről, a barátságról, az útkeresésről szól és arról is, hogy minden serdülőnek jár egy nagyapai hős. Mindezt zenés-táncos előadásban láthatja a közönség, amelyben a népi dallamvilággal és hangulattal ötvöződik a hip-hop, a rap és a slam poetry. Az alkotók az előadás megtekintését 10 éves kortól ajánlják.
A darab kettős szereposztásban kerül színpadra, melynek összeállításánál fontos szempont volt, hogy a Magyar Színház társulatának fiatal tehetségei kapjanak nagyobb szerepet. Tutajost Eszenszky Gergely és Fazekas László formálja meg, Bütyök karakterében Penke Soma és Gréczy Balázs látható, Matula bácsit Fillár István és Rancsó Dezső kelti életre.
Nyitókép: Szűcs Enikő és Gréczi Balázs a Tüskevár próbáján. Fotó: Bódis Viktória