(MTI) Beszámolt arról, hogy a beruházás tervezett összege kétmilliárd forint. Ha eredményes lesz a pályázat, az épület felújítása 95 százalékos európai uniós támogatás mellett valósulhat meg. A tendert várhatóan február elején írják ki.
A város képviselő-testülete január 26-án dönt a vagyonkezelés átvételéről szóló szerződés aláírásáról, amelyet a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az önkormányzattal közösen készített el; a szintén vagyonkezelő Békés Megyei Önkormányzat már tavasszal lemondott erről a jogáról. Előnyt jelent a város számára, hogy a tudományos tervdokumentáció készítésében a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a szakmai segítség mellett érdemi munkát is vállal ? tette hozzá Petróczki Gábor.
Görgényi Ernő polgármester a kastély hasznosításáról elmondta: a város az épületet közösségi, kulturális célra szeretné hasznosítani. A kastély a történelmi városrész központjában található, a gótikus várral szemben, a várfürdő szomszédságában.
A több mint kétezer négyzetéteres épületben a barokk életmód korhű bemutatása mellett több, a város történelméhez kötődő állandó kiállítás is helyet kaphat. A Huszár-toronyban élt valamikor Erkel Ferenc nagyapja és édesapja, ezért itt az Erkel család relikviáiból nyílna emlékmúzeum. Terveznek egy Dürer-emlékszobát is, emellett az épületben időszaki kiállításokat is rendeznének. A kastély kápolnája esküvők, a termek rendezvények lebonyolítására alkalmasak.
Az országos műemléki védettséget élvező gyulai Almásy-kastélyt eredetileg a Harruckern család birtokolta, majd házasságok révén a Wenckheim család, később az Almásy család. Utóbbiak a második világháború alatt elszegényedtek, az épületet a városnak ajándékozták.