Elfújt emlékek a Hagyományok Házában

Program

A fúvós hangszerek gazdag világát és a fúvós zenészek generációinak hagyományőrző szerepét állítja a középpontba a Magyar Állami Népi Együttes Zenészportrék – Elfújt emlékek című új előadása, amelyet február 15-én a Hagyományok Házában tekinthetnek meg az érdeklődők.

Fotó: Csibi Szilvia
Fotó: Csibi Szilvia

Könnyű kifejezni érzéseinket a zene nyelvén, könnyebb a fohász is, amivel a fúvós zenészek időről időre Aeolushoz, a szél istenéhez fordulnak. Az emberiség történetét a kezdetektől fogva át- meg átszövi a zene. Legősibb hangszereink a fúvós instrumentumok, melyek ezen a hosszú úton, velünk együtt fejlődve végigkísértek minket. Az ugariti pásztor csakúgy a furulya szavára legeltetett, mint több ezer év múlva a magyar juhász, a gulyás pont olyan klarinéton játszotta nótáját, mint a komolyzenész vagy a jazzista. Voltak korok, helyzetek, mikor a fúvósok határozták meg a zenei életet, ők vezették a talpalávalót játszó zenekarokat, mígnem aztán a vonósok érkeztével kissé háttérbe szorultak, de a pásztorok megőrizték számunkra a fúvós prímások hagyományát egészen a múlt század végéig.

Az Állami Népi Együttes Zenészportrék – Elfújt emlékek című műsora ezeknek az embereknek az életébe ad betekintést, miközben végigmegy a 20. századon, mely végérvényesen megváltoztatott mindent, és bár ez a kultúra és a hagyomány falun már elveszett, de azok az értékek, amelyeket teremtett, városon tovább élnek, a mai ember részévé váltak.

Zenészportrék – Elfújt emlékek – február 15. 19 óra, Hagyományok Háza. Az előadásról bővebb információ a Hagyományok Háza honlapján olvasható.