Elhunyt Antal Imre

Egyéb


AntalImre_DSZZS20070309101.jpg
Antal Imre (fotó:Szigetváry Zsolt MTI)

Antal Imre 1935. július 31-án született Hódmezővásárhelyen. Pedagógus szülei orvosi pályára szánták, de amikor unokatestvére zongoratanárnője meghallotta, hogy milyen kiválóan játszik a hangszeren, más irányba kanyarodott az élete. Az Erkel Ferenc Zeneművészeti Szakiskola után a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol 1959-ben kitüntetéssel végzett. Hangversenykörútjai alkalmával bejárta a fél világot, hét nemzetközi versenyen gyűjtött be értékes trófeákat. Szabadidejében, ha tehette, lejárt a Fiatal Művészek Klubjába. Itt figyelt fel rá Békés József író, televíziós szerkesztő.

 
Antal Imre először 1965-ben állt kamerák elé a Könnyű-e együtt élni veled című műsorban, majd rábízták a Köszöntő, valamint a Halló fiúk! Halló lányok! című, nagy népszerűségre szert tett ifjúsági program vezetését.
 
Zenei pályafutása azonban váratlanul kettétört: 1970 körül jobb kezének ujjai egyre többször görcsöltek be. Fel kellett adnia a zongoraművészi ambícióit. 1972-ben megvált az Országos Filharmóniától és a Magyar Televízió szórakoztató és zenei főosztályán helyezkedett el.
 

AntalImre_F_FRI19800121016.jpg
Antal Imre az MTV stúdiójában 1980. január 21-én (fotó: Friedmann Endre MTI)

A televízióban többek között együtt vezette a szilveszteri adásokat Vitray Tamással. Legendást párost alkottak Kudlik Júliával. A Szeszélyes évszakokat 1980-ban indította útjára a Magyar Televízió, sikerességét pedig mi sem jelzi jobban, hogy 2003-ban ünnepelték a 175. adást.

 
A műsorok mellett Antal Imre számtalan filmben és tévéjátékban is feltűnt. 1968-ban, a Bors című sorozatban Dániel Ede "tanár urat" alakította, de a Szevasz, Vera!, a Hamis Izabella, a Szemüvegesek, a Kojak Budapesten, a Circus maximus, az Ördög vigye című filmekben is láthatták a nézők.
 

antalimre_balett_youtube.jpg
Antal Imre mint balettkirályfi 1988-ból - klikk a képre

A kilencvenes években két könyvet is kiadott: 1991-ben került a boltokba a Pami című kötet, majd hét évre rá az Antal Imre legjobb viccei című mű.