Elhunyt Békés Itala színművész

Színpad

Mély fájdalommal és megrendüléssel tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Békés Itala Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő életének 98. életévében január 13-án elhunyt – áll a család közleményében, amelyet az Örkény Színház juttatott el szerkesztőségünknek.

Békés Itala
Békés Itala 2019-ben. Fotó: Zih Zsolt / MTI

Békés Itala 1927. március 23-án született Debrecenben. Művészcsaládban nőtt fel, az író Békés István és a színésznő Rita Furlani gyermekeként. Generációjának egyik legsokoldalúbb és legtehetségesebb művésze volt. Számos tévé- és mozifilmben, rádiójátékban szerepelt, de játszott pantomimet, készített egyszemélyes színházat, tánctanító lemezt, gyermekelőadást és sanzonestet is. Pályáját az Úttörő Színházban kezdte, 1958-tól négy évtizeden át a Madách Színház tagja volt, majd az Örkény Színházban dolgozott. 95 éves koráig játszott, írják.

A Színházi Adattár 101 bemutatóját tartja számon. Felidézik emlékezetes késői szerepét az Örkény Színház 2013-as Csehov-előadásában, a Meggyeskertben, amelyben Firsz, az inas figurájaként, nagyvásznon pedig Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmjében, takarítónőként alakította. 

A közlemény kiemeli, hogy a színésznő elkötelezett pedagógus volt. A kilencvenes években saját tehetséggondozó műhelyt alapított. A Gondolatiskola megelőzte a korát: reformpedagógiai módszereivel és egész embert nevelő szemléletével fiatalok százainak szerzett életre szóló, meghatározó élményeket. Tanított a Színház- és Filmművészeti Egyetemen is.

Írásra barátja, Örkény István biztatta. Három könyve jelent meg, köztük az önéletrajzi, három kiadást megért Hogyan lettem senki? című kötet.

1964-ben Jászai Mari-díjjal ismerték el, 2010-ben Kossuth-díjban részesült, 2021-ben Budapestért díjat kapott.

Békés Itala búcsúztatására a művésznő kérésére szűk családi körben kerül sor.

Az Örkény Színház Békés Italától néhány kedvenc sorával, egy Weöres Sándor-idézettel búcsúzik: „Létrehozni a velem született s a szerzett képességtől telhető legjobbat, ha cipőt szegelek, ha fát ültetek, ha verset írok: ennyit kívánok önmagamtól.”