A gitáros, énekes, dalszerző halálhírét ügynöke erősítette meg. A halál pontos okát egyelőre nem közölték. Korábbi zenésztársai kiemelték tehetségét és kreativitását, ugyanakkor emlékeztettek arra is, hogy Crosby számos konfliktus forrása volt, írja hírportálján a BBC.
David Crosby 1941-ben született Los Angelesben az Oscar-díjas operatőr, Floyd Crosby gyermekeként. 1964-ben csatlakozott a Byrds együtteshez; a folk-rock csapat első nagy sikere egy Bob Dylan-feldolgozás, a Tambourine Man volt. Zenei képességeit, gitározási technikáját, kellemes énekhangját mindenki elismerte, viharos természete miatt azonban 1967-ben távoznia kellett a Byrdsből.
Ezt követően alapított supergroupot Stephen Stillsszel és Graham Nash-sel, a formáció nagy sikerrel lépett fel az 1969-es woodstocki rockfesztiválon. A trióhoz csatlakozott Neil Young is, a négyes pompás lemezeket készített – Crosby írta például az Almost Cut My Hair és a Déja Vu című hippihimnuszt – de a belső konfliktusok miatt csak néhány évig dolgoztak együtt. A CSNY egy-egy koncert erejéig a következő évtizedekben is összeállt.
A kackiás bajszáról és ellenkulturális politikai megközelítéséről is elhíresült Crosby szólóban is sikeres volt, hat évtizedes pályafutása talán legjobb anyaga az utolsó, 2021-ben kiadott For Free volt. Azon kevesek közé tartozott, akiket kétszer is beválasztottak a Rock and Roll Hírességek Csarnokába.
Nehéz ember volt, számos alkalommal került összetűzésbe a törvénnyel. 1982-ben drog- és fegyverügyek miatt letartóztatták, hedonista életmódja miatt egészségi állapota ingatag volt, 1994-ben májátültetésen esett át. Egy 2019-es interjúban, amelyet a Los Angeles Timesnak adott, sajnálatát fejezte ki múltbeli viselkedései miatt.
A képen David Crosby egy 2018-as koncerten Milánóban. Fotó: Mairo Cinquetti / NurPhoto via AFP