Elhunyt Németh János keramikusművész
Kilencvenkét éves korában hétfőn elhunyt Németh János Kossuth- és Munkácsy-díjas szobrászművész, keramikus, a nemzet művésze, Zalaegerszeg díszpolgára – közölte Facebook-oldalán Zalaegerszeg polgármestere.
Németh János 1934. március 16-án született Zalaegerszegen, nagyapja kályhásmester volt, apja és nagybátyja is az agyagiparban dolgozott. 1953-ban került az Iparművészeti Főiskola kerámia tanszékére, ahol Borsos Miklós és Gádor István tanítványa volt. Tanulmányai befejeztével, 1958-ban visszatért szülővárosába, és a Zalakerámia gyáregységében kezdett dolgozni. 1961-ben Zalaegerszegen rendezte első kiállítását, amelyen szerepelt a főiskolán készült Vörös kakas című korongozott szobra, melyet a szakmai közvélemény első fő művének tart. Első nagy megbízatása a Harkányfürdőn 1970-ben felállított, 35 négyzetméteres samott dombormű volt. Művészetére erőteljesen hatott a göcseji népi fazekasság szellemisége és formavilága. Legjelentősebb alkotásai az épületekhez kötődő kerámia relief-ek (faliképek), illetve kerámia domborművek. Az AIC és a Hungária 24 művészcsoport tagja volt – írta róla az MTI.
A ljubljanai magyar nagykövetségre készült szobra után Szombathelyen, Hévízen, Zalaegerszegen, Vonyarcvashegyen, Nemesgulácson és Galgamácsán köztéri alkotásait állították fel. Állandó építész munkatársával, barátjával, Szerdahelyi Károllyal Százhalombattán alkották meg a Csodaszarvas legenda című, monumentális domborművét. A zalaegerszegi Göcseji Múzeumban 2010-ben nyílt önálló állandó kiállítása.
Tucatnyi díjban, elismerésben részesült: megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést, a Munkácsy-díjat, 2014-ben elnyerte a Kossuth-díjat és a Nemzet Művésze címet.
Címlapfotó: Németh János Kossuth-díjjas szobrász- és keramikusművész zalaegerszegi otthonában 2014. június 2-án. Fotó: MTI/Varga György