A KDS olyan átfogó rendszer, amely a közgyűjteményekben őrzött kulturális javaink digitalizálását hivatott megvalósítani. Célja, hogy a közgyűjtemények anyagai digitális formában bárki számára, jó minőségben és informatív módon elérhetővé váljanak, így elősegítve azok megismerését, a kultúra közvetítését, a tudományos kutatás és az oktatás támogatását. A tárca szerint a KDS lehetővé teszi a kulturális örökség szolgáltatásorientált, felhasználóbarát megjelenítését, annak a lehető legteljesebb körű hozzáférhetőségét.
Az intézmények kidolgoztak egy egységes módszertani útmutatót, az úgynevezett Fehér könyvet. A megvalósításban kulcsszerepük van az ágazati aggregátor intézményeknek, amelyeknek feladata az egy-egy szakterületen belül megvalósuló feladatok összefogása, koordinálása és az eredmények publikálása.
Ilyen ágazati aggregátor intézmény könyvtári területen az Országos Széchényi Könyvtár, levéltári területen a Magyar Nemzeti Levéltár, múzeumi területen a Magyar Nemzeti Múzeum és a Szépművészeti Múzeum, audiovizuális területen a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és a Nemzeti Filmintézet (Filmarchívum).
2019 és 2021 között összesen 5,104 milliárd forintot biztosított Magyarország kormánya a KDS megvalósítására.
Nyitókép: Az Országos Széchenyi Könyvtár nagyterme. Forrás: oszk.hu