?Reneszánszát éli az opera hazánkban? ? fogalmazta meg Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója a 2017/2018-as évadnyitó eseményen szeptember 7-én. Mint mondta: a 2016-os nézőszámok alapján magasan az Operaház nyerte a nézettségi versenyt, ugyanis hatalmas a közönségigény az operákra, balettekre. Nem csoda, hogy hazánkban színházak épülnek, és nemsokára az Operaház is megnyithatja a MÁV egykori Északi Járműjavítójának épületeiben új logisztikai központját: az Eiffel Műhelyházat.
Mi ebben a házban dolgozni, próbálni, gyártani, raktározni fogunk, de hétvégente a közönség előtt is megnyitjuk a teret, lesz ugyanis egy 400 férőhelyes mobil nézőteres színházunk is, a Bánffy Kisszínház ? emelte ki Ókovács Szilveszter. Itt fogjuk játszani a barokk operákat, a 20. századi és kortárs műveket, mivel szükségünk volt egy olyan helyre, ahol kísérletezhetünk, új rendezőknek adhatunk teret, és olyan előadásokat is bemutathatunk, melyek nem töltenék meg az Operaházat ? magyarázta a főigazgató. Ez a színház lehetőséget ad majd erre, emellett szeretnének az épület területén egy közparkot is létrehozni, amely a város élő központjává válhat.
Ez a hely Magyarország legnagyobb épülete ? hangsúlyozta Ókovács Szilveszter a jövőbeli Eiffel Műhelyházban, ahol az épület alapkövét is elhelyezték a rendezvény keretében. A kivitelezési tervek szerint a műhely- és raktárbázis 2019. januárjában készül el. A csaknem harmincezer négyzetméteren épülő komplexumban helyet kap 9 gyártóműhely, egy méretazonos próbaszínpad, valamint raktár a díszleteknek, a kellékeknek és négyszázezer jelmeznek. A főigazgató azt is megjegyezte: a több mint százéves csarnok nem fog nyomtalanul eltűnni. Az épület ezután is a közjót fogja szolgálni, és helyet kap benne egy emlékszoba is Feketeházy János magyar hídépítő mérnök tiszteletére. Az ő nevéhez fűződik az Északi Főműhely öthajós, bazilikás elrendezésű gőzmozdony-szerelő csarnoka és fűtőháza és az Operaház tetőszerkezete is.
Az alapkőletételen részt vett Krucsainé Herter Anikó kultúráért felelős helyettes államtitkár is, aki hangsúlyozta: ez az épület szimbolizálja majd, hogy a magas kultúra 2017-ben már mindenkié. Az Operaház kiemelkedő szövetségesünk abban a törekvésben, hogy a minőségi kultúrát minél szélesebb körben el tudjuk juttatni a közönséghez ? emelte ki Krucsainé Herter Anikó.
Ez a hely egy új kulturális színfoltja és találkozóhelye lehet a fővárosiaknak és a turistáknak ? fogalmazta meg Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Budapest főpolgármester-helyettese. Kiemelte: Budapest és a kultúra egymástól elválaszthatatlan fogalmak. A főváros és a kormány célja pedig egyformán az, hogy a kulturális örökséget ne csak megőrizzük, de fejlesszük is. Budapest egyik rozsdaövezete újulhat meg azáltal, hogy felépül a szupermodern, többfunkciós próbaközpont és raktár ? tette hozzá a Szalay-Bobrovniczky Alexandra.
Ezen a napon azonban nemcsak a műhelyház alapkövét rakták le, de beharangozták az Operaház új évadát is, amely szeptember 9-én kezdődik. Délután 13 órától az Operaház Szfinx-teraszán Donizetti és Menotti kisoperáit nézhetjük meg. Az Erkel Színházban 16 órakor a Wagner nyomában I. című hangversennyel indul el az Opera Zenekarának tagjaiból alakuló kamarazenekar és szólista vendégeinek koncertsorozata. Az első hangversenyen Rolla János hegedűművész és Fülei Balázs zongoraművész is közreműködik. A nap végén pedig érkezik a Bánk bán premierje, melyet az Operaház előtti hatalmas kivetítőről is követhetünk. A rendező Vidnyánszky Attila, a Magyar Állami Operaház egykori főrendezője, a Nemzeti Színház mai igazgatója, aki tíz év után tér vissza alkotni az intézménybe. A produkció címszerepét Molnár Levente és Szegedi Csaba énekli.
A budapesti Operaház június 25-én másfél évig tartó korszerűsítése idejére bezárta kapuit, ám ennek ellenére ebben az évadban is 12 premiert láthatunk majd az Erkel Színházban, a Müpában és a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, emellett 14 operát és 12 balettprodukciót tartanak műsoron. A felújítás alkalmat ad arra, hogy a társulat útra keljen, és teljes értékű opera- és balettelőadásokat mutasson be a világ különböző pontjain. A Magyar Állami Operaház egyik legnagyobb vállalkozása a Kárpát-Haza OperaTúra, melynek első részében, 2017. szeptember 4. és 21. között Erdély és Partium nyolc városába juttatja el két nagyszabású produkcióját: a Hunyadi Lászlót és A víg özvegyet.
Kultúra.hu
Fotó: Papp Eszter