A Kulturális Örökség Napjait L. Simon László miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára nyitotta meg. ?Összetartozunk, egy nyelvet beszélünk, közös a kultúránk, közösek a gyökereink. Felelősségünk, hogy mindent megtegyünk a kultúránk ápolása és az épített örökségünk megóvása érdekében? ? fogalmazott.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a kormány alapvető stratégiai célkitűzései között szerepel a nemzeti és szellemi örökség ápolása, valamint a pusztuló műemlékek megóvása. Többek között megemlítette a Nemzeti Hauszmann Terv és a Nemzeti Kastélyprogram sikeres projektjeit is. ?Az is felelősségünk, hogy ne csak felújítsuk ezeket az épületeket, hanem tartalommal is megtöltsük őket? ? hangsúlyozta L. Simon László, aki szerint életet és közösségeket kell vinni a megújított falak közé. A beszéd során szóba került a Rómer Flóris-program is, amely az erdélyi, a felvidéki, a kárpátaljai és a délvidéki magyarság épített örökségét hivatott megőrizni, valamint nagymértékben fogja segíteni a Teleki László Alapítvány munkáját.
Dr. Áder János köztársasági elnök a megnyitóra eljuttatott levelében így fogalmaz: ?A rendezvénysorozat középpontjába idén a régészet került, mely hosszú utat tett meg, hogy kincsvadászatból tudomány legyen. A nagyközönség szemében máig a látványos, nagy értékű leletek a legérdekesebbek, a szakemberek számára azonban nem ezek a szempontok a legfontosabbak. Hanem az a sok-sok információ, amelyeket e tárgyak közvetítenek, mert a régészet feladata az is, hogy ne csak föltárják, hanem szólaltassák is meg múltunk néma tanúit?.
A szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére kerülőket Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára köszöntötte. ?Ahogy a saját országunkat meg tudjuk állapítani az országhatárral, úgy a saját nemzetiségünk kulturális identitásának meghatározásához is a kultúránk megfogalmazására van szükség? ? emelte ki. Az államtitkár a magyarságtudat, az önazonosság és a lokális helyi identitás erősítését is fontos feladatnak tartja.
Dr. Cseri Miklós, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója laudációban méltatta a jegyzékre kerülőket: a debreceni betlehemes találkozó hagyományőrző gyakorlatát, a Rába-vidéki szlovének rönkhúzását és a magyarországi kékfestés hagyományát.
Fotó: Varga Ildikó