Elindult a MandaTéka

Egyéb

A MandaTéka online filmtár elindulását jelentette be Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, valamint Lovas Lajos, a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet főigazgatója december 18-án.

A filmtárban jelenleg 115 film található. Egy film kölcsönzése 508 forintba kerül, az összegért pedig két napig korlátozásmentesen, akár többször is meg lehet tekinteni az adott alkotásokat. A fizetés egyelőre SMS-ben történik, de a későbbiekben bankkártyával és paypallal is lehetőség lesz rá. A tervek szerint az online mozi hetente tíz filmmel bővül majd, hogy végül hozzáférhetővé váljon a magyar filmművészet legjava: nagyjából 500-600 alkotás, amelyek jelentős része már digitalizált.

A rendszer automatikusan számolja a jogdíjakat, így az alkotók is plusz bevételhez jutnak a megtekintések után. Ráadásul az ingyenes oldalakon található rossz minőséggel szemben a MandaTékában minden film a lehető legmagasabb felbontásban lesz látható.

 

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár elmondta, hogy a MandaTéka elindítása a kulturális alapellátáshoz kapcsolódó törekvésekhez is tökéletesen illeszkedik. A kormányzat célja, hogy minél szélesebb körben biztosítsa a különböző kulturális szolgáltatásokat, az online filmtárral pedig bárki könnyedén minőségi kultúrához és szórakozáshoz juthat hozzá.

 

Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet

A kormány 2011 nyarán hívta életre a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézetet mint önálló közgyűjteményt, az egykori Magyar Nemzeti Filmarchívum bázisán. A Magyar Nemzeti Digitális Archívum feladata, hogy egy központi online felületen közzé tegye a már digitalizált és feldolgozott kulturális értékeket a nagy állami intézményektől az egyházi gyűjteményeken át a kis magánmúzeumokig.

A közgyűjtemény célja az eddig zártan, szétszórtan működő digitális archívumok rendszerének összekapcsolása, hogy e gyűjteményi tételek ne csupán archívumok mélyén őrzött láthatatlan és hallhatatlan, így a közönség számára nem létező értékek maradjanak, hanem a jövőben kíváncsi gyerekek és érdeklődő felnőttek számára is tudást, szórakozást jelentő mindennapi kincsek legyenek.

Az elmúlt években Magyarországon jelentős mennyiségű nemzeti kultúrkincs digitalizálása történt meg állami források felhasználásával. Ez a hihetetlen érték jelenleg a nagyközönség számára elzárt felületeken lelhető csak fel. Az egyes gyűjtemények adatbázisainak kialakítása és archiválási módja jellemzően eltérő, hatékony kereshetőségük sok esetben nem megoldott. A MaNDA rendszere arra ad lehetőséget, hogy ezt a folyamatosan bővülő, hatalmas kincset egységesített szabvány szerint digitalizálják, őrizzék és tegyék közzé.

Fotó: Csákvári Zsigmond