Befejeződött a fertődi Esterházy-kastély keleti gránátosházának felújítása és fogadóépületté történő átalakítása. A 220 millió forintból megvalósult fejlesztés eredményeképpen a főszezonra egy korszerű fogadóépület várhatja majd a kastély látogatóit.

A fertődi Esterházy-kastély új látogatói fogadóépületének, a keleti gránátosháznak épületátadó ünnepségén Egresitsné Firtl Katalin, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője, Barcza Attila, Sopron és térség országgyűlési képviselője és dr. Nagy István agrárminiszter mondott beszédet, majd egyházi áldással és szalagátvágással avatták fel az épületet. Egresitsné Firtl Katalin elmondta:

a látogatók minőségi kiszolgálásához kialakított fogadóépülettel az volt a cél, hogy a kastély épületéből kiemeljék a turisztikai fogadópontot.

Az új fogadóépületben nagyobb pénztári és recepciós kapacitás mellett saját üzemeltetésben ajándékbolt nyílik majd. Új információs felületek, korszerű és magas minőségű szociális blokk létesült megújuló energiára alapozva. Megújult, rendezett lett a keleti gránátosház környezete, az új, modern kültéri információs táblák mind-mind a látogatók elégedettségének növelése céljából készültek. 

Barcza Attila országgyűlési képviselő a beszédében utalt arra, hogy Sopron és környéke kiemelt turisztikai térség, amelynek 2010 óta tartó turisztikai fejlődése folyamatos és dinamikus. „A fertődi Esterházy-kastély fejlesztése folyamatos, amelynek eredményeképpen egy európai, sőt világszínvonalú kulturális, művészettörténeti értékegyüttes nyeri vissza fényét, rangját, jelentőségét, ami a térség fejlesztésében, de európai léptékkel mérve is nagy jelentőségű.”

Nagy István agrárminiszter a beszédében kiemelte: a fertődi Esterházy-kastély nemzeti örökségünk részét képezi, nemcsak építészeti érték, hanem sokkal több annál. Az Esterházy család Kelet és Nyugat határára építkezett, míg a kastély a francia kastélyépítészet legkeletibb képviselője, a Fertő-tó pedig egész Eurázsia legnyugatibb sztyeppei tava. Nem véletlen tehát, hogy itt lelt tartós otthonra Haydn, mert ez a család és ez a kastély erős hidat képezett a nyugati kultúra és a magyar művészek között. A gránátosház is bizonyítja, hogy Eszterházának már a puszta léte is európaiságunk megkerülhetetlen megtestesülése. Az épületegyüttest ezért is kell óvnunk, fejlesztenünk és átörökítenünk a következő nemzedékeknek – tette hozzá a tárcavezető.

A fertődi Esterházy-kastélyegyütteshez tartozó keleti gránátosház felújítása és fogadóépületté történő átalakítása elnevezésű projekt összesen 219 349 740 forintból, hazai forrásból valósult meg, és egyelőre a próbaüzeme kezdődik meg az épületátadással.

A fertődi Esterházy-kastélyegyüttes keleti gránátosháza vagy őrségépülete az egész komplexum építéstörténetének összefüggésrendszerében értelmezhető.

A kastélyegyüttes legnagyobb szabású kiépítésére akkor került sor, amikor Esterházy „Fényes” Miklós (1714–1790) gróf, majd herceg 1738 és 1790 között folyamatosan bővítette és fejlesztette, kialakítva Magyarország legszebb barokk-rokokó kastélyát, ami méltán vált Európa-szerte ismertté.

A gránátosházak az Esterházy hercegi testőrség, a gránátosok őrségépületei voltak. A testőrök többek között a szemben lévő díszkapu mellett álltak díszőrséget. Több mint 150 testőre volt Esterházy „Fényes” Miklósnak, az egyik alapvető elvárás a testőrök válogatásakor az volt, hogy legalább 180 centiméter magasnak kellett lenniük. Egyenruhájukat maga a herceg tervezte: sötétkék kabátot viseltek piros hajtókával, fehér mellénnyel és harisnyával, fekete medveprém kucsmájukon sárga ellenzővel.

A II. világháborút követően a főépülethez hasonlóan az őrségépületeket, így a keleti gránátosházat is komoly károk érték, a belsőt nagymértékű átalakításoknak vetették alá.

1961-ben egy bisztró kiviteli tervdokumentációját készítették el, tehát a kastély felújításának 1959 után indult második üteméhez kapcsolódhatott az épület új funkciójának kialakítása. Végül a keleti gránátosház új funkcióhoz kapcsolódó felújításaira 1973-ban és az ezredfordulón került sor.

A keleti gránátosház fejlesztésének technikai háttere

A felújítás célja egy kastélyhoz méltó fogadóépület kialakítása volt. A funkcióváltásnak köszönhetően a fertődi Esterházy-kastély épületegyüttesének fogadópontját alakították ki, ami a jegypénztárral, az ajándékbolttal és a vizesblokkal együtt egy modern, elegáns, 21. századi igényeknek megfelelő fogadóhelyiséggé alakult. A barokk terek és a modern funkció által megkívánt kortárs igények között, az új szerkezetek és elemek letisztult kialakításával teremtik meg az összhangot. Az épület berendezése minimalista vonalvezetésű és anyaghasználatú. A berendezés egyedileg tervezett elemekből készült, így még különlegesebbé téve a fertődi Esterházy-kastélyt mint az első, meghatározó benyomást, amivel a kastélyba érkező látogató találkozik.