Ősszel is indul az Élő történelem másként elnevezésű képzés

Kultpol

A Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) október 1. és 4. között Szentendrén, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban szervezi meg a következő Élő történelem másként című továbbképzését, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásának köszönhetően ingyenes formában.

A MOKK által 2022-ben kidolgozott és első alkalommal megszervezett hiánypótló kurzus célja az élő történelmi interpretáció műfajainak, formáinak megismertetése és a már létező hazai és külföldi jó gyakorlatainak elemzése, továbbá az élő történelem programokról szóló videók sajátosságainak és köznevelési lehetőségeinek áttekintése. Szó lesz arról az izgalmas kérdésről is, hogy miben speciális a múzeumi élő történelemhez kapcsolódó szövegek és dramaturgia létrehozása. A résztvevők segítséget kapnak élő történelmi programok koncepciójának kidolgozásához, illetve ezeknek online formában történő kommunikációjához is.

Az inspiráló múzeumi esettanulmányok mellett a gyakorlatias szemléletű tananyag részét képezi többek között a pénzügyi és projekttervezés, a forgatókönyvírás és a casting, a program kivitelezésének technikai feltételei, a szükséges humánerőforrás, valamint az intézményi környezet biztosítása, a felvétel, vágás, utómunkák és a disszemináció, kommunikáció. A képzés, melynek utolsó napjára online formában kerül sor, vizsgával zárul, a résztvevők élő történelmi programtervet dolgoznak ki és mutatnak be.

A képzésnek nem véletlenül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ad otthont. A 2022 májusa óta látogatható Erdély épületegyüttes okán itt kiemelt szerep jut az élő történelemnek mint interpretációs módszernek. Korhű kosztümökbe öltözött amatőr és profi színészek népesítik be az erdélyi városka üzleteit, tereit, és dramaturg közreműködésével kialakított dialógusaikból sok mindent megtudunk a hajdani Erdélyről.

A szakmai kapcsolatok építésére is remek alkalmat kínáló továbbképzést 10-15 fő részvételével indítják. Elsősorban felsőfokú végzettséggel és közgyűjteményi munkaviszonnyal rendelkező érdeklődők jelentkezését várják. A négy napon keresztül zajló képzést a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásának köszönhetően ingyenes formában tudják megszervezni.

A képzésre szeptember 1-jéig lehet online jelentkezni, október 10-én online vizsgával zárul.