Jövőre ünneplik Izrael alapításának hatvanadik évfordulóját, az ország budapesti nagykövetsége és a Zsidó Idegenforgalmi és Kulturális Központ ezért már az idén tavaszi kulturális eseményekkel toldotta meg a Zsidó Nyári Fesztivál programsorozatát. Az április 19-én, jövő csütörtökön induló fesztiválhoz filmbemutatókkal csatlakozik az Örökmozgó, kiállítással a Bajor Gizi Színészmúzeum, és koncertekkel a Művészetek Palotája.
Ofra Zimbalista izraeli szobrászművésznő "társulatával", a világújdonságnak számító Szoborszínházzal a szentendrei MűvészetMalom fesztiválnyitó kiállításán ismerkedhetünk meg: élő emberekről mintázott, különleges öntési technikával készült szobrai - gólyalábakon egyensúlyozó artisták, kórustagok vagy éppen üresen lebegő kabátok - szinte ellepik a kortárs kiállítótér félkész szárnyát és környezetét. Április végén, 23-án és 24-én vendégszerepel a Katona József Színházban Lars Noren svéd drámaíró egy családi tragédiát megelevenítő Milhama (Háború) című drámájával Izrael nemzeti színháza, a Habima Theater. A héber nyelven előadó társulatot még 1912-ben alapították Európában, Vilniusban; s székhelyét az államalapítás után tette át Izraelbe. A Bajor Gizi Színészmúzeum Budapest "háziszerzője", Szenes Béla emléke előtt tiszteleg április 26-án nyíló kiállításával: az egykori népszerű, ám fiatalon elhunyt vígjátékíró három éve Palesztinától visszavásárolt hagyatékát - fényképeket, kéziratokat, színlapokat és könyveket - mutatja be a múzeum.
A fesztivál komolyzenei koncertjei e hónap végén kezdődnek. Április 28-án lép fel Budapesten Rév Lívia zongoraművésznő, bár azt, hogy koncertjét hol hallgathatjuk meg, egyelőre még a nagykövetség sem hozta nyilvánosságra, ahogy a május 14-ére szervezett koncert, Palya Bea és Asaf Roth marimbaművész közös fellépésének, illetve a kortárs izraeli kamaraművekre szakosodott Ensemble Meitar együttes június 21-i előadásának helyszínét sem. A Budafoki Dohnányi Szimfonikus Zenekar műsora azonban pontosan ismert: május 8-án, a Művészetek Palotájában a tavaly Jeruzsálem-díjjal is kitüntetett Hollerung Gábor vezényletével a fiatal izraeli zeneszerző, Gil Shohat Zsidó Ünnepi Nyitányát és Saint-Saëns 2.(g-moll) zongoraversenyét adják elő, illetve egy részletet Verdi Nabucco című operájából. Az ezt második felében igazi zenei csemegére számíthatunk: Falusi Mariann és László Boldizsár közreműködésével a West Side Storyból szólaltat meg részleteket a zenekar. Május 20-i, a Zeneakadémiára meghirdetett koncertjükön Vajda János Szent Péter meg a zsoldosok című műve mellett Csajkovszkij 5. szimfóniája és - ősbemutatóként - Aharon Harlap Brácsaversenye is elhangzik.
Az Örökmozgó Filmmúzeum 11. alkalommal megrendezett Izraeli Filmtavasza szintén csatlakozott a fesztiválhoz: négy dokumentumfilmet és négy játékfilmet mutatnak be május utolsó hetében, köztük a Berlinben is díjazott Karov la bayit (Közel otthonhoz) című, két izraeli katonanő életét bemutató alkotást. Az Izraeli Kulturális Tavasz még júniusra is kínál programot - Csalog Benedek fuvolaművész Shalev Ad-El csembalóművésszel 18-án lép fel a Festetics Palotában -, augusztusban pedig már indulnak az immár tizedik alkalommal megrendezendő Zsidó Nyári Fesztivál eseményei. A két fesztiválnak köszönhetően áprilistól szeptemberig rendszeresen találhatunk zsidó kulturális programokat a fővárosban. A szervezők célja is ez: rendezvényeikkel a jövőre esedékes évforduló, és általában a zsidó állam iránti érdeklődést próbálják felkelteni.