Először mutatkozik be a magyar üvegművészet Velencében

Egyéb

Szeptember 2. és 15. között látogatható az első magyar csoportos üvegművészeti tárlat Velencében, az Ateneo Venetóban, a város legrégebbi, aktívan működő kulturális intézményében.

A The Venice Glass Week keretében megvalósuló Glass Art Now! kiállítás bemutatja a magyarországi üvegművészet történetének kiemelt elemeit, hiszen az üvegtörténeti munkák mellett negyven kortárs magyar üvegművész kapott megjelenési lehetőséget: a klasszikus, jól ismert üvegművészek mellett a frissdiplomás fiatal tehetségek is.

A Glass Art Now! a Bohus-Lugossy Alapítvány A magyar üveg ezer éve munkacímű, Kárpát-medencei üvegtörténeti kutatómunkájához kapcsolódóan közel száz kiállított tárggyal mutatja be a legrégebbi római kori ásatásoktól napjainkig az üveg Kárpát-medencei történetét. A kiállítás üvegtörténeti tárgyait négy tematikus egységbe, olasz és magyar városok nevei alá csoportosították a kurátorok: Róma, Velence, Veszprém, Salgótarján.

A négy tematikus történeti üveg vitrin rövid történeteit olasz és angol nyelven hallgathatják meg a kiállítás látogatói az asztalokra kihelyezett QR-kódok beolvasásával, az elmélyülni vágyók a teljes történeteket a kiállítás weboldalán olvashatják el. Az üvegtörténeti tárgyakat magyarországi múzeumok, valamint magángyűjtők anyagaiból válogatta a kiállítás kurátora, a Bohus-Lugossy Alapítvány szakmai vezetője, dr. Szilágyi B. András művészettörténész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem adjunktusa és Dohnál Szonja társkurátor, művészettörténész, a veszprémi Művészetek Háza szakmai igazgatóhelyettese.

N. Hamza Erzsébet (1944–2022): Vázák, 1980. Dornyai Béla Múzeum

A történeti kiállítás kortárs üvegművészeti anyaga közel negyven alkotó részvételével jött létre, akik közül tízen teljesen új alkotással készültek az első velencei magyar üvegművészeti tárlatra. A kiállításra új alkotást készített többek közt a magyar üvegművészet doyenje, a szeptemberben 80 éves születésnapját ünneplő Hefter László Ferenczy Noémi-díjas magyar üvegművész, restaurátor, a Magyar Művészeti Akadémia tagja. A művész azon kevesek egyike, aki a középkori üvegfestés módszerét alkalmazza mai művein. Fragmentum című alkotása egy festett antik üvegtábla, amely közel ötvenéves építészeti üvegtervezői munkásságát reprezentálja. A velencei kiállításra készítette el legújabb művét Színstruktúra címmel Farkas Vajk is, aki munkáiban az új technikai lehetőségeket keresi és aknázza ki.

James Carcass Magyarországon élő brit üvegművész a Bohus-Lugossy Alapítvány szervezésében, a Parádsasvári Manufaktúra műhelyében megvalósított huta hétvégén készítette el különböző üvegfúvási technikákat alkalmazva a kiállításon debütáló Cranberry Split című alkotását. Ő volt a MOME diákjainak 2023 júliusában tartott háromnapos workshop szakmai vezetője is, az így létrejött üvegtárgyak szintén láthatóak lesznek a Glass Art Now! kiállításon.

Deák Zsuzsanna Oxidok és nemesfémek című kollekciójának kiemelt darabjával mutatkozik be Velencében, amelynek különlegessége, hogy a különböző fémeket üvegrétegek közé szorítva hozta létre. A magyar szilikátipari tudományos kutatás vezető magyarországi intézményével, a Pannon Egyetemmel együttműködve kísérletezett ki egy olyan eljárást, amellyel az építészeti üveghulladékot és üvegiszapot újrahasznosítva hoz létre új alkotásokat. Idén ennek köszönhetően az ELLE Deco International EDIDA Az év fenntartható kezdeményezése díjára is jelölték.

A Térspirál terve

„A 2023-as Velencei Építészeti Biennáléhoz csatlakozva bemutatjuk a Térspirál – Európai Kortárs Üvegművészeti Múzeum 1:100 lépték arányban megépített építészeti makettjét is” – emelte ki Bohus Eszter, a Bohus-Lugossy Alapítvány alapítója. Az épület formáját az alapítvány névadói ihlették: Bohus Zoltán (1941–2017) üveg szobrászművész Térspirál című szobra (1979, The Corning Museum of Glass), amelynek spirális ívének közepén megjelenik a felesége, Lugossy Mária (1950–2012) üvegszobrászatára jellemző, ikonikus embrió formavilág. Az üvegmúzeumnak tervezett épület megjeleníti az élet magját, az embriót, amely körül spirálisan kering a tér és az idő folyamatos kontinuumban, az élet és az üvegművészet folyamatos megújulását jelképezve.

A The Venice Glass Week HUB-nak otthont adó Palazzo Loredan idén húsz nemzetközi üvegművész alkotásait mutatja be, köztük a top 5 magyar üvegművészét, akik a Bohus-Lugossy Alapítvánnyal együttműködésben vannak jelen a tárlaton. A kiállításra Gáspár György, Kóródi Zsuzsanna, Sipos Balázs, Varga Dóra több új alkotással érkezik, Lukácsi László pedig a külön erre az alkalomra készült Venice Golden Fan című munkáját mutatja be a közönségnek.

Nyitókép: Buczkó György: Kompozíció feketében I. (1990)