Kozmutza Flórát legtöbben József Attila múzsájaként, másodsorban pedig Illyés Gyula feleségeként ismerik, viszont több dologgal is foglalkozott. Ki volt ő?
Elsősorban gyógypedagógus volt, és csak másodsorban múzsa. Flóra sokkal aktívabb életet élt annál, hogy csak ihletforrásként emlékezzünk rá. Közel ötven évig tanított a Gyógypedagógiai Főiskolán, és kevesen tudják, de ő volt az intézmény első női oktatója. Teljesen extrém eset volt, hogy a harmincas években Flóra tanítani kezdhetett, hiszen akkoriban kevés nő járt egyetemre. Később a főiskola igazgatója lett, az ő nevéhez fűződik a Damjanich utcai épületkomplexum alapítása.
A tárlat Kozmutza Flóra melyik oldalára fog jobban fókuszálni? A múzsára vagy a gyógypedagógusra?
Arányosan fogunk dr. Kozmutza Flóra mindkét oldalára koncentrálni, továbbá gyerek- és fiatalkorából is mutatunk be részleteket. Persze a kezdő pszichológusi és gyógypedagógusi élete mellett nem maradhat ki múzsaként betöltött szerepe sem. Fontos hangsúlyozni, hogy nemcsak József Attilát ihlette meg, hanem Illyés Gyulát is. Így legalább ugyanolyan részletességgel foglalkozunk több mint negyven éven át tartó házasságával, mint azzal a kilenc hónappal, amelyet József Attila szerelmi viszonyként élt meg, bár Flóra felől csak baráti, pszichológusi támogatást kapott.
A munkásságával kapcsolatban milyen anyagokat lehet majd megtekinteni?
A tankönyveitől az Athenaeumban megjelent recenzióin át az egyetemi jegyzeteiig sokféle dokumentumot gyűjtöttünk össze. Bemutatjuk Illyés Lélek és kenyér című művét, amely Flóra Doboz községben végzett kutatásáról szól, ahova gyakran férje is elkísérte.
Honnan született meg a kiállítás ötlete?
Tavaly jutott eszembe, hogy Kozmutza Flóra születésének 110. és halálának 20. évfordulója alkalmából lehetne egy tárlatot rendezni. Bevallom, előtte nem nagyon ismertem Flóra személyiségét, munkáját, a hosszú kutatás alatt viszont kiforrott, mi az, amit fontosnak tartok bemutatni.
A tárlaton eddig nem látott dokumentumok is láthatók lesznek. Melyek lennének ezek?
A kiállítás az Országos Széchényi Könyvtár törzsanyagára és kézirattári dokumentumaira épül. Ezen kívül felvettem a kapcsolatot Kozmutza Flóra lányával, dr. Illyés Máriával, aki készségesen rendelkezésünkre bocsájtott fotókat, valamint Illyés Gyula és Flóra számos kéziratmásolatát is. A tárlat címét inspiráló mű, a Mert szemben ülsz velem? néhány strófáját is meg lehet itt tekinteni. Flóra szakmai életét pedig a Gyógypedagógiai Főiskolától kapott fényképek fogják bemutatni.
A társművészetek is megjelennek a kiállításon.
Dombyné Szántó Melánia képzőművész néhány alkotásának másolatát állítjuk ki. Őt József Attila és Kozmutza Flóra története, valamint a Flóra-versek ihlették meg. A képei a ?Szenved, tehát szeretem?? című József Attila-tárló felett kapnak majd helyet.
Úgy tudom, egy különleges, virtuális része is lesz a tárlatnak.
József Attila egyik Flórához írt versét lehet meghallgatni és megtekinteni, de hogy ez melyik mű, az még titok.